Minety – największy magazyn energii w Europie

Największy tego rodzaju projekt magazynowania energii w Europie pomyślnie podłączono do sieci. Projekt Minety znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Projekt Minety, największy w Europie

W połowie lipca 2021 roku ukończono budowę akumulatorowego systemu magazynowania energii Minety. Inwestycja powstała w Wiltshire, w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Projekt oddano do komercyjnej eksploatacji. Jego moc i pojemność wynosi odpowiednio 100 MW i 100 MWh.

Uważa się, że jest to największy tego typu projekt w Europie. Bez wątpienia można go też traktować jako przełomowy projekt dla Wielkiej Brytanii. Jednak warto dodać, że w Wielkiej Brytanii jest obecnie realizowany także inny projekt o podobnej wielkości – Capenhurst. Ponadto projekt akumulatorowy o mocy 100 MW powstaje również w Irlandii.

Ważne informacje na temat instalacji

Budowa projektu Minety rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Inwestycja po mniej niż dwóch latach została oddana do użytku. W obecnej postaci instalacja składa się z dwóch stacji magazynowania energii, każda z nich ma moc 50 MW. Warto podkreślić, że do opracowania i realizacji projektu w dużej mierze przyczyniła się firma Sungrow – dostawca technologii akumulatorowych.

Jesteśmy dumni z bycia częścią tego przełomowego projektu, oferując rozwiązania o ekstremalnej wydajności i bezpieczeństwie, które jednocześnie są zgodne z rygorystycznymi wymogami brytyjskiej sieci.

James Wu, wiceprezes Sungrow

4 sierpnia 2021 roku organizacja RES Group poinformowała, że wygrała przetarg na świadczenie usług operacyjnych i konserwacyjnych dla projektu Minety. Postanowienia umowy zobowiązują RES do nadzorowania konserwacji i monitorowania projektu całodobowo, z globalnego centrum kontroli.

Natomiast 5 sierpnia 2021 roku firma Sungrow ujawniła więcej informacji na temat akumulatorów, które dostarczyła do projektu. Poprzednie komunikaty prasowe mówiły, że Sungrow będzie integratorem systemów, wykorzystującym akumulatory firmy Samsung i CATL. Później dostawca potwierdził, że dostarczył na potrzeby projektu akumulatorowego systemu magazynowania energii zarówno rozwiązania niklowo-manganowo-kobaltowe, jak i litowo-żelazowo-fosforanowe. Dostarczone ogniwa charakteryzują się wysokim stopniem integracji. Ponadto minimalizują powierzchnię zajmowaną przez magazyn i skracają czas uruchomienia instalacji. Co istotne, pozwalają one także obniżyć koszty systemu o 5%.

Cele projektu Minety

Projekt Minety ma na celu obniżenie kosztów systemu o 5% przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności sieci i maksymalizacji wykorzystania energii odnawialnej. Wydaje się, że cele te osiągnięto.

System będzie magazynować energię elektryczną w okresach niskiego zapotrzebowania i wysokiej generacji ze źródeł odnawialnych i oddawać ją z powrotem do sieci, gdy zapotrzebowanie wzrośnie. W ten sposób instalacja pomoże zaspokoić potrzeby energetyczne w Wielkiej Brytanii (wspomina się o zasilaniu do 10 tys. domów dziennie). 

Ponadto projekt Minety jest zgodny z najnowszymi brytyjskimi wymaganiami dotyczącymi regulacji częstotliwości. Wymóg ten, nazywany dynamicznym ograniczeniem, zakłada zareagowanie magazynu energii na polecenia sieci w ciągu 1 sekundy. Projekt Minety jest obecnie jednym z niewielu brytyjskich obiektów magazynowych wyposażonych w tę funkcję.

Źródła:

Energy Storage News

Energy Live News

PV Magazine

Solar Power Portal

Solar Power Portal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE