Magazyn energii PGE uruchomiony

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła swój pierwszy magazyn energii elektrycznej. Stanął on na Podkarpaciu. Nowy magazyn energii PGE zbudowano z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla. To początek realizacji nowej strategii.

Pierwszy magazyn energii PGE uruchomiono w Rzepedzi, w miejscowości położonej w województwie podkarpackim. Jest to modułowy, stacjonarny magazyn energii elektrycznej. Zbudowano go w ramach projektu innowacyjnych usług sieciowych, mających poprawiać  jakość i niezawodność dostaw energii. Projekt ten jest owocem współpracy PGE Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Dystrybucja. Zgodnie z zapowiedziami, uruchomienie magazynu jest początkiem wieloletniego programu magazynowania energii realizowanego przez Grupę PGE.

Budowa magazynu energii PGE w Rzepedzi jest odpowiedzią na konkretne potrzeby odbiorców. Ich oczekiwania związane z poprawą jakości energii poprzez zapewnienie zasilania rezerwowego będą realizowane.

Szczegóły dotyczące pierwszego magazynu energii

Wykonawcą projektu kontenerowego magazynu energii PGE w Rzepedzi jest firma Griffin Group Energy. Moc tego pierwszego magazynu wynosi ok. 2,1 MW a pojemność 4,2 MWh. Głównym celem powstania nowej instalacji jest zwiększenie niezawodności lokalnej sieci dystrybucji energii. Grupa PGE dostarczyła rozwiązanie polegające na zapewnieniu zasilania rezerwowego na wypadek awarii lub prac planowych.

magazyn energii PGE z bateriami Tesla
fot. PGE

Obserwowane w ostatnich latach rosnące zapotrzebowanie na technologię magazynowania energii wynika z przemian na rynku elektroenergetycznym. Duże znaczenie ma w tym przypadku rosnący udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej ogółem. Nowe rozwiązanie powstało, aby zapewnić elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego. Ma ono również zwiększyć możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii do systemu.

Kolejne magazyny energii PGE

Magazyn energii PGE w Rzepedzi to jedynie pierwszy krok do realizacji większego celu. Grupa PGE rozpoczęła realizację całkiem nowej strategii. W ramach tej strategii firma planuje zbudowanie co najmniej 800 MW nowych magazynów energii. Firma obiecuje zrealizowanie tego założenia do 2030 roku.

Kolejne magazyny energii PGE są już zaplanowane. Pod koniec 2020 roku firma złożyła wniosek m.in. o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu. Cechy inwestycji to moc 205 MW i pojemność 820 MWh. W styczniu projekt wziął udział w certyfikacji ogólnej do rynku mocy.

Wyzwania prawne i finansowe

Największymi wyzwaniami tego rodzaju projektów jest aspekt finansowy i prawny. Nie bez znaczenia jest rentowność inwestycji i źródła jej finansowania. Dlatego niezbędne są zmiany regulacji. Dzięki nim projekty związane z magazynowaniem energii mogłyby być realizowane na dużą skalę. Takie zmiany byłyby nie tylko zachętą inwestycyjną, ale także pozwoliłyby na efektywniejszą realizację polityki UE wobec zmian klimatu. Skutkiem tego byłoby lepsze wykorzystanie funduszy unijnych w transformacji energetycznej. 

Sejm podjął prace nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która zakłada:

  • sformułowanie jednolitej definicji dla magazynowania energii elektrycznej i magazynu energii elektrycznej,
  • zniesienie podwójnego naliczania opłat sieciowych dla energii wprowadzonej i energii pobieranej z magazynu.

Źródła:

https://www.gkpge.pl/relacje-inwestorskie/magazyny-energii

https://biznesalert.pl/magazyny-energii-pge-rzepedz-podkarpacie-oze-energetyka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE