Na wyspie Lolland powstanie pierwszy komercyjny magazyn energii oparty o „gorące skały”, zrealizowany na pełną skalę. Obiekt prawdopodobnie będzie działać przez 10-15 lat.
Energia elektryczna z „gorących skał”
O technologii magazynowania energii w oparciu o „gorące skały” pisaliśmy już w maju. Potencjał magazynowania energii w „gorących skałach” został udokumentowany w dwóch duńskich projektach innowacyjnych przeprowadzonych w Risø. Testy prowadziły firmy Andel i Stiesdal Storage Technologies. Były to kolejne etapy weryfikacji technologii GridScale, nad którą prace trwają od 2019 roku.
Projekty potwierdziły, że skały mogą wytrzymać wielokrotne nagrzewanie oraz że możliwe jest ponowne pobranie energii z magazynu w stałej temperaturze. Ponadto dowiedziono, że taki magazyn działający na dużą skalę może pomóc rozwiązać problemy w systemie elektroenergetycznym. Dzięki tej wiedzy wkrótce ten flagowy magazyn energii przejdzie w fazę komercyjnej realizacji.
Rynek magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest ogromny. Spodziewamy się, że połączenie długiego cyklu rozładowania i niskich kosztów GridScale przyciągnie międzynarodowe zainteresowanie.
Projekt demonstracyjny na pełną skalę
W 2022 roku zostanie zainstalowany pierwszy projekt demonstracyjny na pełną skalę. Za jego realizację odpowiadają dwie organizacje. Pierwsza to firma Stiesdal Storage Technologies, która opracowała system magazynowania energii w oparciu o „gorące skały”. Natomiast druga to grupa energetyczna i światłowodowa Andel.
W Andel chcemy być częścią rozwiązania i wytyczać kierunek, inwestując w zieloną transformację. Na przykład poprzez rozbudowę infrastruktury ładowania, a także wykorzystując naszą wiedzę do opracowywania nowych zielonych technologii.
Wybór lokalizacji dla demonstratora
W ciągu ostatnich miesięcy firmy Andel i Stiesdal Storage Technologies oceniały różnych kandydatów geograficznych na lokalizację pierwszego magazynu GridScale. W końcu podjęły decyzję. Ten innowacyjny magazyn energii ma wzmocnić położoną na Morzu Bałtyckim duńską wyspę Lolland.
Naszym priorytetem jest budowa i testowanie magazynu tam, gdzie mieszkają jego właściciele, członkowie spółdzielni. Co więcej, musi to być lokalizacja, w której już teraz możemy dostrzec szanse i wyzwania, które są częścią elektryfikacji społeczeństwa i rosnących ilości energii odnawialnej, pochodzącej np. z turbin wiatrowych. Musi być też miejsce na rozbudowę magazynu, a być może także na testowanie i opracowywanie nowych metod magazynowania. Ze względu na te kryteria wyspa Lolland jest doskonała.
Uznano, że Lolland jest idealną lokalizacją do tego typu inwestycji, ponieważ jest ona bogata w odnawialne źródła energii. Na wyspie produkcja energii odnawialnej jest tak duża, że czasami zakłady energetyczne muszą czasowo wstrzymywać produkcję. Ponieważ zużycie nie odpowiada produkcji.
Tutaj mamy jasny przykład jednego z wyzwań zawartych w zielonej transformacji. Energii odnawialnej jest pod dostatkiem, ale nie da się jej przetransportować poza Lolland-Falster bez bardzo dużych inwestycji w infrastrukturę elektryczną.
Instalacja powstanie w mieście Rødby.
Dla nas Rødby to świetna lokalizacja, zarówno w odniesieniu do sąsiedniej ciepłowni Rødby Varmeværk, jak i regionalnej sytuacji zaopatrzenia, w której Lolland ma dużą nadwyżkę energii odnawialnej. Właśnie w takim kontekście nasza technologia magazynowania może coś zmienić i przyczynić się do znacznie szerszej integracji energii słonecznej i wiatrowej, niż było to możliwe do tej pory.
Pozostałe dane o magazynie energii w Rødby
Zadaniem nowego obiektu w Rødby będzie magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce i wiatr, do późniejszego jej wykorzystania. Nowy system magazynowania o nazwie GridScale będzie przechowywał energię w dużych izolowanych stalowych zbiornikach wypełnionych kruszoną skałą. Następnie będą one podgrzewane za pomocą systemu opartego na pompie. Później system będzie uwalniał zmagazynowaną energię za pośrednictwem turbiny, aby wyprodukować energię elektryczną. Ta inwestycja jest jednym z wielu działań mających pomóc uporać się z problemem postępujących zmian klimatycznych.
Jako społeczeństwo stoimy przed absolutnie kluczowym i kompleksowym zadaniem ograniczenia zmian klimatycznych. W świetle najnowszego raportu klimatycznego IPCC zadanie to nie zmalało.
Zgodnie z założeniem magazyn energii w Rødby ma być w użyciu przez około 10-15 lat. Budowa obiektu rozpocznie się po uzyskaniu wymaganych pozwoleń planistycznych. Firma Andel przewiduje, że nastąpi to jesienią. Wówczas obiekt byłby gotowy do pracy za około rok, czyli w 2022 roku.
Źródła:
Has Henrik Stiesdal nailed yet another market disruptor? – YouTube