Magazyn energii – cena 2022

Odpowiednio przygotowany magazyn energii z pewnością sprosta oczekiwaniom jego właściciela. W dłuższym okresie domowy magazyn energii przyczyni się do oszczędności. Jednak już w dniu instalacji zapewni nam zasilanie awaryjne, a co za tym idzie zwiększy poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkowania instalacji. Jaka jest cena magazynu energii? Zależy ona od kilku czynników.

Aktualna cena domowego magazynu energii

W przypadku domowego magazynu energii można spodziewać się, że cena wyniesie kilka tysięcy za  1 kWh.  Oczywiście, jest to wartość poglądowa i nie uwzględnia ceny montażu i cen dodatkowego osprzętu. Ponadto koszty zmieniają się i każdorazowo trzeba je weryfikować. Aby poznać pełny koszt danej instalacji najlepiej zwrócić się do instalatorów z prośbą o ofertę uwzględniającą konkretne wymagania odnośnie magazynu.

Decydując się na zakup magazynu energii warto porównać cechy co najmniej kilku wersji takiego urządzenia. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego parametry, z których najważniejsze to cena, pojemność, sprawność, gwarancja. Przy czym cena przeważnie warunkowana jest przez pozostałe zmienne.

Generalnie istnieje zależność pomiędzy pojemnością i mocą danego magazynu a jego ceną. Przyjmuje się, że im wyższe są te parametry, tym cena całkowita urządzenia jest wyższa. Jednocześnie wraz ze wzrostem pojemności urządzenia maleje jednostkowa cena magazynu energii za 1 kWh. Nie bez znaczenia jest również rodzaj akumulatorów i wybór konkretnego dostawcy.

Ceny magazynów energii za kWh

cena magazynu energii

Powyżej przedstawione ceny dotyczą jedynie magazynu energii. Instalacja oraz zakup dodatkowych akcesoriów zarządzających domową siecią może zwiększyć koszt nawet o równowartość ceny samego magazynu.

Magazyn energii – czy warto?

Ceny magazynów energii są niższe niż kiedykolwiek, jednak dla wielu potencjalnych nabywców wciąż oznaczają duży wydatek. Nasuwa się więc pytanie o to, czy w obecnej sytuacji cena magazynu energii jest warta zapłaty? Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy jakie są aktualne potrzeby energetyczne danej instalacji. Każdy potencjalny właściciel magazynu energii powinien rozważyć we własnym zakresie co może zyskać i co stracić inwestując lub nie inwestując w magazyn energii.

Chociaż kwestia ta wymaga indywidualnego rozpatrzenia, to śmiało można założyć, że w większości przypadków zapłacona cena magazynu energii zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Wpłynie również na niezawodność instalacji w chwili wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Magazyn energii spełni wówczas swoją funkcję jako zasilanie awaryjne. Co więcej, ogromną zaletą korzystania z systemów magazynowania energii jest zwiększenie autokonsumpcji w instalacjach fotowoltaicznych i wspomaganie zasilania urządzeń wymagających dużych mocy np. stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dlatego wśród ekspertów panuje przekonanie, że magazyny energii uratują opłacalność fotowoltaiki.

Koszt domowego magazynu energii w świetle nowego prawa

Prosumenci z opustami instalują obecnie magazyny energii głównie dla zasilania awaryjnego. Jednak w wyniku zmian prawno-ekonomicznych więcej osób zacznie się interesować czym są domowe magazyny energii elektrycznej i dostrzeże w nich opłacalność finansową.

W grudniu 2021 roku prezydent podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii. Oczekuje się wzrostu opłacalności inwestycji w magazyny energii wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Z pewnością zmiana systemu rozliczeń, a także wsparcie dla magazynów energii Mój Prąd 4.0, sprawi, że ich cena stanie się bardziej przystępna. Co więcej, decydując się na obie rzeczy od razu (fotowoltaika + magazyn energii) można liczyć na oszczędności.

Obiecujący jest również fakt, że rynek się prężnie rozwija. Zwiększają się parametry pojemnościowe i mocowe magazynów energii, wzrasta ich żywotność. W związku z tym eksperci przewidują, że cena magazynu energii w kolejnych latach ulegnie zmniejszeniu. Taka perspektywa doprowadzi do momentu, w którym w większości domów, wraz z instalacją fotowoltaiczną, pojawiać się będą magazyny energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE