Laboratorium testowania bezpieczeństwa baterii w Holandii

DNV i Twente Safety Region ogłosiły plan otwarcia unikalnego laboratorium testowania bezpieczeństwa systemów akumulatorowych. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Twente Safety Region to konsorcjum służb ratunkowych i gmin odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w regionie Twente we wschodniej Holandii. 1 lipca bieżącego roku Twente Safety Region oraz Grupa ds. testów i akredytacji DNV poinformowały o swojej współpracy w ramach nowego projektu. Organizacje ogłosiły plany otwarcia unikalnego laboratorium testowania bezpieczeństwa systemów akumulatorowych.

Odpowiedź na problemy z bezpieczeństwem baterii

Bezpieczne systemy akumulatorowe są niezbędne (…) do osiągnięcia globalnych celów w zakresie emisji. Magazynowanie energii to kluczowy czynnik umożliwiający uwolnienie potencjału energii odnawialnej. Jednak z rozmów z naszymi klientami wynika, że w branży panuje duża niepewność.

Prajeev Rasiah, wiceprezes wykonawczy i dyrektor regionalny na Europę Północną w obszarze biznesowym DNV Energy Systems

Magazynowanie energii ma odgrywać kluczową rolę w przejściu na bardziej ekologiczny system energetyczny oparty na OZE. Przewiduje się, że światowy rynek magazynowania energii będzie rósł o 55-65% rocznie przez następne pięć lat. Dlatego ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo systemów magazynowania energii.

Mimo, że pojedyncze ogniwa baterii są zazwyczaj indywidualnie certyfikowane, to wyzwanie stanowi integracja ich w bezpieczny system ogólny. Celem budowania nowego laboratorium jest stymulowanie przyszłego bezpiecznego rozwoju systemów bateryjnych.

Miejsce i czas budowy obiektu

Laboratorium powstanie na terenie kampusu Twente Safety Campus (we wschodniej części Holandii). Według planów budowa obiektu rozpocznie się w trzecim kwartale bieżącego roku. Natomiast początek testów przewidziany jest na drugi kwartał 2022 roku. Budowa laboratorium testowania bezpieczeństwa baterii to odpowiedź na przewidywania związane z szybkim wzrostem globalnego rynku magazynowania energii.

Przeznaczenie i rola obiektu

Obiekt będzie służył do testowania kompletnych systemów akumulatorowych do przechowywania w sieci i zastosowań morskich. Jego celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa systemów baterii.

Nowe laboratorium bezpieczeństwa akumulatorów połączy nasze osiągnięcia w zakresie testów i certyfikacji z wiedzą z pierwszej ręki na temat bezpieczeństwa pożarowego lokalnych straży pożarnych i kampusu Twente Safety Campus, aby stworzyć unikalne źródło gromadzenia potrzebnych informacji i weryfikacji potencjalnych rozwiązań komercyjnych. Wraz z naszymi istniejącymi obiektami do testowania komponentów magazynowania energii będzie odgrywać kluczową rolę, minimalizując ryzyko i umożliwiając bezpieczne wejście na rynek systemów magazynowania energii.

Prajeev Rasiah

W ofercie laboratorium znajdą się usługi testowania bezpieczeństwa, walidacji i certyfikacji. Dokładniej, laboratorium zaoferuje ocenę projektu, testy propagacji ognia i tłumienia ognia w celu potwierdzenia oświadczeń producentów, a także certyfikację na zgodność z normą IEC wydaną w 2020 roku.

Ponadto w obiekcie będą przeprowadzane badania awarii zasilania w celu określenia podstawowych przyczyn awarii systemu baterii. Dzięki temu laboratorium umożliwi również opracowanie protokołów postępowania w przypadku incydentów dla służb ratunkowych. Jednocześnie obiekt przyczyni się do promowania transformacji energetycznej, poprzez umożliwienie bezpiecznego wprowadzenia na rynek systemów magazynowania energii.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/dnv-opening-battery-safety-lab-in-netherlands

https://www.dnv.com/news/dnv-and-dutch-emergency-services-to-open-battery-safety-test-lab-203662

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE