Jaki magazyn energii dla domu?

Odpowiedzią na rosnące ceny energii niezbędnej do zasilania urządzeń elektrycznych w naszym domu jest instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii domowy. W tym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę inwestując w magazyn energii.

Magazyn energii domowy – potrzeba instalacji

Nasi stali Czytelnicy z pewnością pamiętają czym są domowe magazyny energii elektrycznej i rozumieją korzyści płynące z ich instalacji. Dzisiaj każdy dom potrzebuje energii do zasilania urządzeń elektrycznych, które się w nim znajdują. Liczba tych urządzeń z roku na rok rośnie, ponieważ technologia się rozwija, a my chcemy korzystać z coraz większych udogodnień w życiu codziennym. W związku z tym potrzebujemy coraz większej ilości energii elektrycznej, aby korzystać z możliwości jakie oferują posiadane przez nas różne urządzenia na prąd.

Niestety, w tym samym czasie rosną ceny energii (np. ceny gazu w Europie idą w górę, nastąpił skok ceny ropy). Tą tendencję i jej skutki jeszcze wyraźniej uwydatnił szok energetyczny: Putin, Ukraina i gospodarka światowa. Równie istotna jest też inflacja po podwyżkach cen ropy i gazu. Jednak istnieje sposób na to, aby zmniejszyć swoją zależność od dostaw prądu z zakładu energetycznego oraz wydatki na energię. Wystarczy zainwestować w magazyn energii domowy.

Jak wybrać magazyn energii?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakie dokładnie zapotrzebowanie na energię ma dane gospodarstwo domowe. Równie istotne jest to, ile energii gospodarstwo potrafi wyprodukować we własnym zakresie dzięki fotowoltaice i ile z tego musi magazynować, aby to było optymalne.

Zanim zaczniemy się zastanawiać jaki magazyn energii wybrać, warto doprecyzować w jakim celu będziemy tego urządzenia używać. Ważne, by określić czy będzie to praca codzienna czy może tymczasowa. Właściwy dobór instalacji ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o optymalizację jej działania. Przemyślana decyzja pozwoli na ograniczenie liczy ładowań i rozładowań systemu, co ma wpływ na żywotność akumulatorów. Podejmując decyzję trzeba pamiętać, że akumulatory nie powinny być pozostawione w stanie rozładowania na dłużej niż 24 godziny. Mogłoby to bowiem spowodować ich uszkodzenie albo negatywnie wpłynąć na ich żywotność.

Wybierając magazyn energii domowy warto wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • pojemność znamionowa,
  • napięcie rozładowania,
  • wysoka temperatura pracy,
  • niska temperatura pracy,
  • umiejscowienie akumulatora,
  • trwałość akumulatora,
  • tryb pracy,
  • samorozładowanie.

Każdy z tych parametrów dokładnie opisaliśmy w artykule magazynowanie energii z fotowoltaiki.

Magazyn energii domowy – perspektywy

Do niedawna magazyn energii był postrzegany jedynie jako zasilanie awaryjne i rozwiązanie przydatne w przypadku wystąpienia przerwy w dostawie energii. Ostatnie lata jednak zmieniły postrzeganie takich urządzeń. Dzisiaj w magazynach energii szuka się potencjalnego rozwiązania problemów systemu elektroenergetycznego, co jest związane m.in. z upowszechnianiem się odnawialnych źródeł energii, takich jak np. energia słoneczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE