Jak dbać o magazyn energii elektrycznej?

Magazyny energii pozwalają zwiększyć wydajność instalacji OZE i lepiej wykorzystać ich pracę. Jednak jak wiele urządzeń, tak i magazyny energii mają ograniczoną żywotność. Zobacz jak dbać o magazyn energii, aby mógł działać jak najdłużej!

Okazuje się, że w tej kwestii możemy wiele zdziałać i nie jesteśmy całkowicie bezradni. Chociaż magazyny energii nie są wieczne, to ich żywotność w dużej mierze zależy od warunków ich pracy i przechowywania. Dbaj o magazyn energii, jeśli zależy Ci na jego dobrej kondycji.

Dobór magazynu energii

Ten punkt pojawia się na początku artykułu, bo od prawidłowego doboru magazynu energii często zależy jego żywotność. Jaki magazyn energii dla domu, jaki dla nas, a jaki dla firmy – to pytania, na które warto poznać odpowiedź.

Postaraj się jak najlepiej dobrać magazyn energii do Twoich potrzeb lub do potrzeb Twojej firmy. Im bardziej dopasowany model, tym większe szanse na jego odpowiednie wykorzystanie i obsługę. Dlatego dowiedz się czego potrzebujesz i poszukaj. Weź pod uwagę wszystkie właściwości urządzenia. Jednymi z parametrów, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności są pojemność i moc.

Zalecenie producenta

Dbanie o magazyn energii i poprawna jego obsługa to podstawa. Jeśli chcesz, aby magazyn energii zakupiony przez Ciebie lub Twoją firmę działał jak najdłużej i był w dobrej kondycji, to w pierwszej kolejności posłuchaj wskazówek producenta. Zapoznaj się z nimi dokładnie. Producent udziela informacji o możliwościach i zaleceniach, ale finalnie to my jako klienci decydujemy jak będziemy korzystać i dbać o zakupione urządzenie. Podejmując decyzję musimy pamiętać, że jedynie użytkowanie urządzenia zgodne z zaleceniami producenta pozwoli na poprawne jego działanie przez długi czas. Przy okazji warto zapoznać się z warunkami gwarancji, którą daje producent.

Warunki pracy urządzenia, temperatura

Przede wszystkim upewnij się, że Twój magazyn energii znajduje się w bezpiecznym miejscu, najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu. Dopilnuj, aby czynniki atmosferyczne go nie dosięgnęły. W tym celu zadbaj o właściwą wentylację pomieszczenia oraz sprawdź czy temperatura panująca w nim mieści się w zakresie temperatur sugerowanych przez producenta. Przeważnie temperatura powinna mieścić się w przedziale od 10 do 30 st. Celsjusza. Ten przedział możesz traktować jako wzorcowy, jednak dowiedz się czy ten sam zakres temperatur zaleca producent Twojego modelu, bo czasem przedział może być inny.

Na przykład w przypadku magazynu Kehua producent podaje większy zakres temperatury roboczej niż standardowo, tj. od -20 do 50 st. Celsjusza, przy czym zaleca temperaturę mieszczącą się w przedziale od 15 do 30 st. Celsjusza. Dodatkowo magazyn Kehua ma normę szczelności IP65 (outdoor/indor) co oznacza, że jest w pełni pyłoszczelny i chroniony przed ciałami stałymi. Ponadto jest on też chroniony przed strumieniami wody wyrzucanymi przez dyszę (6,3 mm) pod dowolnym kątem.

Co ciekawe, z informacji jakie podają instalatorzy wynika, że magazyny Kehua mogą być montowane w obudowach przy opcji instalacji na zewnątrz. Oczywiście, jeśli klient zdecyduje się na zainstalowanie magazynu na zewnątrz musi mieć jednak świadomość, że przy skrajnych temperaturach może się to odbić na żywotności i funkcjonalności magazynu.

Magazyn energii nie powinien pracować w skrajnych temperaturach, dlatego warto przestrzegać wartości wskazanych przez producenta. Nieodpowiednia temperatura, czy to za niska, czy za wysoka, mogłaby zmniejszyć znacznie jego żywotność. Niska temperatura powoduje konieczność zwiększenia napięcia ładowania akumulatorów. Z kolei w przypadku za wysokiej temperatury dzieje się odwrotnie: napięcie ładowania zmniejsza się.

Konserwacja magazynu energii

Pamiętaj, że w przypadku takich urządzeń jak magazyny energii, ich konserwacja może mieć duży wpływ na cykl życia. Ważne są również okresowe przeglądy urządzeń. Dzięki nim wiemy czy dany magazyn energii nadaje się do dalszej eksploatacji. Przeglądy pozwalają również wykryć pojawiające się z czasem nieprawidłowości w działaniu magazynów energii, tj. ewentualne usterki. Jeśli odpowiednio na nie zareagujemy i naprawimy je od razu, mamy większe szanse na dłuższą żywotność naszego urządzenia.

Źródła:

Czy ilość magazynowanej energii może się zmniejszać? Jak dbać o magazyn energii?, Świat OZE

Magazyny energii- o co w tym chodzi?, eprad.pl

MAGAZYN ENERGII W FOTOWOLTAICE – CO WARTO WIEDZIEĆ?, Consor Energia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE