Grecki przetarg na akumulatorowe magazyny energii

Minister energetyki w Grecji Kostas Skrekas zapowiedział, że Grecja ogłosi jesienią przetarg na akumulatorowe magazyny energii o mocy 700 MW. Przewidziany budżet na inwestycję to 200 mln euro.

Rząd Grecji ujawnił plany, które mają na celu wzmocnienie greckiego sektora magazynowania energii: m.in. przetarg na akumulatorowe magazyny energii o mocy 700 MW (planowana pojemność magazynów nie została jeszcze podana). Nie zdecydowano jeszcze czy będzie to jeden przetarg duży przetarg czy zamiast tego odbędzie się kilka mniejszych przetargów.

Budżet przetargu

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami z lokalnych mediów, środki na wsparcie budżetu przetargu na akumulatorowe magazyny energii mają pochodzić z greckiego planu naprawczego COVID-19. Ministerstwo zapowiedziało, że kwota dotacji na budowę bateryjnych magazynów energii wyniesie w sumie około 200 mln euro (242,3 mln USD).

Ministerstwo energetyki przeznaczyło 450 milionów euro z greckiego RRF na wsparcie konkretnych projektów magazynowania (…) Planujemy wesprzeć przetargi na akumulatorowe magazyny energii kwotą około 200 milionów euro. Przydzieliliśmy ten plan dotacji służbom prawnym z siedzibą w Brukseli, aby upewnić się, że wsparcie to jest zgodne z unijnymi przepisami i zasadami pomocy publicznej.

Alexandra Sdoukou, sekretarz generalna ds. energii i zasobów mineralnych w greckim Ministerstwie Środowiska i Energii (Ypen)

Cele Grecji związane z OZE i magazynami energii

W 2019 roku rząd Grecji początkowo zapowiedział, że wycofa węgiel brunatny najpóźniej do 2028 roku, jednak ten plan przyspieszono. Według najnowszych danych Grecja planuje zamknięcie większości elektrowni węglowych do 2023 roku. Tylko jedna elektrownia węglowa zostanie zamknięta później, bo w 2025 roku. Oprócz tego Grecja postawiła sobie za cel osiągnięcie 35% udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii do 2030 roku.

Uważa się, że do zrealizowania powyższych celów, niezbędne są projekty  magazynów energii wraz z rozbudową sieci elektroenergetycznej. 

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach przygotowują ramy, które mają obejmować strategie dotyczące zarówno dużych systemów magazynowania energii, np.elektrowni szczytowo-pompowych, jak i mniejszych systemów magazynowania.

Seminarium internetowe poświęcone magazynowaniu energii zorganizowane w zeszłym roku przez grecki organ regulacyjny sugerowało, że kraj będzie potrzebował 1500-1750 MW nowej magazynowej energii. Dzięki tym magazynom system będzie w stanie zaspokoić 60% zapotrzebowania na energię elektryczną w 2030 roku wykorzystując energię odnawialną. Stwierdzenie to jest spójne z greckim planem energetycznym na 2030 rok.

Grecja jest zainteresowana również rozwojem w dziedzinie produkcji wodoru. Szczegóły na temat planów związanych z tą technologią prawdopodobnie zostaną zaprezentowane w lipcu.

Źródła:

https://www.pv-magazine.com/2021/06/11/greece-to-tender-700-mw-of-battery-storage-this-year/

https://energy.economictimes.indiatimes.com/news/power/greece-to-seek-investors-for-700-megawatt-battery-storage-in-autumn-minister/83389509

https://renewablesnow.com/news/greece-to-tender-700-mw-of-battery-storage-this-autumn-report-744324/

https://www.pv-magazine.com/2020/05/22/greece-to-tender-up-to-482-mw-of-pv-in-july-set-up-storage-framework/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE