Fabryka magazynów energii Northvolt stanie w Polsce

W Gdańsku powstanie nowa fabryka magazynów energii. Ruszy w niej produkcja modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii, które buduje szwedzka spółka Northvolt. Produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

19 lutego 2021 roku Kancelaria Premiera opublikowała na Twitterze post. Informuje on o budowie nowoczesnej fabryki magazynów energii i centrum badawczo-rozwojowego w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii.

„Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy.” – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Northvolt uzyskał 28 mln zł grantu oraz zwolnienie z CIT na 10 lat. Peter Carlsson, prezes Northvolt, zapewnia, że pracę w fabryce znajdzie do 500 osób.

Choć od pewnego czasu obserwujemy, że rząd wspiera inwestycje zagranicznych spółek w Polsce to ten projekt budzi wyjątkowe emocje. Inwestycja Northvolt wpisuje się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej. Z założenia ma ona sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu energetycznemu. 

Koszt budowy i funkcje fabryki magazynów energii w Gdańsku

W związku z nowym projektem, spółka Northvolt zwiększa swoje zdolności produkcyjne i badawczo-rozwojowe tworząc fabrykę magazynów energii w Polsce. Choć o swoich planach spółka poinformowała już w 2018 roku to ostateczne decyzje zapadły później.

Inwestycja w fabrykę, która powstanie na Pomorzu ma kosztować blisko 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych. Opisywany zakład jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości. W ramach tego projektu przewiduje się wysyłkę produkowanych ogniw z północnej Szwecji do Gdańska, gdzie w nowoczesnej fabryce będzie się odbywać dalszy montaż kompletnych systemów magazynowania energii. Stamtąd gotowe produkty trafią do klientów. Podstawowym przeznaczeniem nowej fabryki jest zatem montaż specjalnych obudów i modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury. Powstałe produkty będą kompleksowym rozwiązaniem wykorzystywanym w systemach magazynowania energii i w zastosowaniach pokrewnych do celów przemysłowych, m.in. w przemysłowych maszynach górniczych i w specjalistycznych pojazdach.

Informacje o realizatorze projektu

Northvolt to firma, która istnieje na rynku od 2016 roku. Jej siedziba znajduje się w Sztokholmie. Mimo krótkiego stażu firma zdobyła już pewne doświadczenia na rynku magazynowania energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE