Essent wyprodukuje zielony wodór z energii słonecznej

Holenderski dostawca energii Essent zamierza produkować zielony wodór z energii słonecznej. W tym celu wybuduje zakład elektrolizy o mocy 5 MW. Firma rozważa również możliwość wykorzystania energii wiatrowej do produkcji wodoru i chce zainwestować w magazyn energii do tymczasowego przechowywania nadwyżek energii.

Pionierski projekt wodorowy w Holandii?

Holenderskie przedsiębiorstwo energetyczne i gazowe Essent podpisało umowę o współpracy z holenderską firmą Solinoor zajmującą się energią słoneczną. Przedmiotem porozumienia jest budowa elektrolizera o mocy 5 MW na terenie Holandii. Co ciekawe, w planowanym zakładzie zielony wodór z energii słonecznej powstanie dzięki panelom fotowoltaicznym rozmieszczonym zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Następnie tak wyprodukowany wodór trafi do przedsiębiorstw prowadzących działalność w regionie.

Zastosowanie wodoru jako nośnika energii to duży krok naprzód w transformacji energetycznej. Od 1,5 roku koncentrujemy się z EIS (Energy Infrastructure Solutions) na rozwoju sieci chłodniczych i ciepłowniczych oraz kompleksowych rozwiązań, których częścią jest wodór. Wierzymy, że transformacja energetyczna wymaga szerokiego, zintegrowanego podejścia, a wodór oferuje ogromne możliwości dla przemysłu.

Stephan Segbers, dyrektor operacyjny firmy Essent

Według firmy Essent będzie to pierwszy projekt w kraju o tak zintegrowanym podejściu. – Projekt ten łączy w jednym miejscu elektrolizery, panele fotowoltaiczne lądowe i pływające oraz akumulatory. Według pomysłodawców, ta inwestycja stanowi reakcję na coraz większe zapotrzebowanie na lokalną produkcję i dostawę czystej energii. Choć budowa instalacji rozpocznie się już w 2022 roku, to nikt nie podał jeszcze dokładnej lokalizacji do wiadomości publicznej.

Zielony wodór z energii słonecznej i nie tylko

Początkowo Essent planuje produkować zielony wodór z energii słonecznej dostarczanej zarówno z lądowych instalacji solarnych, jak i pływających.

Zielony wodór jest produkowany z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Solinoor rozwija w całej Holandii parki słoneczne, które mogłyby być wykorzystywane jako źródło energii elektrycznej do produkcji wodoru.

Vahid Kharidar, dyrektor Solinoor
Źródło: iStock

W dalszej kolejności, oprócz energii słonecznej, firma Essent bierze pod uwagę również opcję wykorzystania energii pochodzącej z wiatru. Byłaby ona szczególnie przydatna w momentach, w których słońce nie świeci. Według projektantów jednoczesne włączenie do instalacji źródeł słonecznych i wiatrowych zagwarantuje ciągłość działania instalacji.

Rola magazynów energii w projekcie

Inną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są ograniczone możliwości przesyłowe w sieci elektroenergetycznej. Taka sytuacja oznacza ryzyko utraty cennej, wytworzonej energii. Aby temu zapobiec, twórcy wyposażą instalację w akumulatory składające się magazyn energii.

Wierzymy, że dla naszej branży zawsze istnieje rozwiązanie pozwalające przejść na 100% zieloną energię, nawet gdy istnieją wyzwania związane z ograniczoną przepustowością sieci.

Vahid Kharidar, dyrektor Solinoor

Magazyn energii służy jako miejsce do tymczasowego gromadzenia nadwyżek energii słonecznej, której nie można natychmiast przekształcić w wodór lub dostarczyć do sieci.

Jest to pierwszy projekt w Holandii, w którym naziemny i pływający park słoneczny, akumulatory i elektrolizer mają być wykorzystywane do zrównoważonej produkcji wodoru. Jednocześnie rozwiązuje to problem zatorów w sieci i zapewnia zrównoważoną sieć energetyczną.

Essent

Zielony wodór z energii słonecznej – transport do lokalnych odbiorców

Obie holenderskie firmy Essent i Solinoor zadeklarowały współpracę w zakresie dostarczania wyprodukowanego wodoru do lokalnych odbiorców. Prawdopodobnie będzie się to odbywać za pośrednictwem transportu drogowego lub bezpośredniego rurociągu.

Źródło: iStock

Firmy planują zaproponować sowim potencjalnym klientom dwie możliwości przejścia na zrównoważone prowadzenie działalności dzięki wykorzystaniu wodoru. Pierwsza opcja do wyboru jest szybsza, ponieważ zakłada natychmiastowe przejście na korzystanie z wodoru w 100%. Natomiast druga opcja daje warunki do rozłożenia kosztów tej zmiany w czasie. W tym przypadku klienci tymczasowo będą mogli korzystać z mieszaniny wodoru i gazu ziemnego zanim całkowicie przejdą na zielone paliwo.

W ten sposób pomagamy przedsiębiorcom przejść na zieloną przyszłość w odpowiedzialny i kontrolowany sposób.

Essent

Źródła:

Dutch energy provider Essent uses photovoltaics to produce hydrogen – pv magazine International (pv-magazine.com)

Essent, Solinoor to collaborate on PV-powered green hydrogen projects – PV Tech (pv-tech.org)

Essent will produce green hydrogen from renewable energy – Energy News Agency

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE