Eskom potwierdza kontrakty dla 1440 MWh magazynów energii

Główny dostawca energii elektrycznej w RPA, Eskom, ogłosił szczegóły dotyczące przyszłych wdrożeń bateryjnych magazynów energii. Przede wszystkim wymienił lokalizacje i rozmiary projektów.

31 lipca operator sieci energetycznej poinformował, że do grudnia 2024 roku zamierza uruchomić pierwsze 343 MW z 500 MW krajowego planu magazynowania energii. Plan ten ogłosił wcześniej prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Spośród oferentów biorących udział w procesie przetargowym, firma Eskom wybrała dwóch dostawców akumulatorowych systemów magazynowania energii (BESS). Są to:

  • południowokoreańska firma Hyosung Heavy Industries,
  • chińska firma Pinggao Group.

Przewiduje się, że BESS o mocy 343 MW będzie pracować przez cztery godziny. Oznacza to łączną pojemność 1440 MWh. Zapowiedziano budowę systemów w dwóch fazach. W pierwszej fazie powstanie 199MW/833MWh bateryjnych magazynów energii wraz z 2 MW instalacji fotowoltaicznej. Natomiast w drugiej fazie powstanie BESS o parametrach 144MW i 616MWh z instalacją fotowoltaiczną o mocy 58 MW. Akumulatorowe systemy magazynowania energii pomogą w zarządzaniu szczytowym obciążeniem sieci elektrycznej. Ponadto zapewnią też inne zastosowania, takie jak usługi pomocnicze.

Projekt w okolicy Durban

W kwietniu Hyosung ujawnił, że otrzymał od Eskom list akceptacyjny dla oddzielnego projektu 48MW/192MWh w pobliżu miasta Durban.

Program wspierają finansowo różne grupy, w tym Bank Światowy i Afrykański Bank Rozwoju. Warto dodać, że ten ostatni zapewnia wsparcie w wysokości 58 mln USD.

Projekty będą zlokalizowane w odległych miejscach z ograniczonym dostępem do sieci dystrybucji energii elektrycznej. Jednak nie są one oddalone od elektrowni odnawialnych obsługiwanych przez niezależnych producentów energii (IPP).

Eskom opisał budowę jako sztandarowy program tzw. proof-of-concept: dotyczący roli akumulatorów w południowoafrykańskiej sieci energetycznej w umożliwieniu integracji wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych z miksem energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu stabilności sieci, niezawodności i bezpieczeństwa dostaw.

Projekt w Rosherville

Przedsiębiorstwo energetyczne zbuduje również centrum badawczo-rozwojowe i testowe dla akumulatorowych systemów magazynowania energii. Centrum powstanie w Rosherville, w prowincji Gauteng.

W pierwszej fazie BESS zostanie wdrożony w ośmiu lokalizacjach, z systemami o parametrach od 1,54MW/6,16MWh w przypadku najmniejszego i 80MW/320MWh w przypadku największego. Oddanie tych systemów do użytku nastąpi prawdopodobnie do końca czerwca 2023 roku.

Z kolei druga faza obejmuje instalacje w czterech miejscach. Co więcej ich główne parametry wyniosą od 17MW/68MWh do 70MW/280MWh. Można się spodziewać, że oddanie do użytku nastąpi do grudnia 2024 roku.

Program zamówień na energię elektryczną ograniczających ryzyko

Jak wiadomo, utrzymanie światła w kraju było wyzwaniem dla firmy Eskom i władz RPA. Jednym z dużych kroków podjętych przez Eskom było uruchomienie tzw. programu zamówień na energię elektryczną ograniczających ryzyko (Risk Mitigation Power Procurement Programme). W ramach programu Eskom zakontraktował energię z zasobów dyspozycyjnych, w tym gazu ziemnego oraz znaczną ilość projektów solarnych z magazynami energii.

Z łącznej mocy 2 GW przyznanej w ramach przetargu uwzględniono około 430MW/1300MWh magazynów energii połączonych z odnawialnymi źródłami energii. Największy zwycięzca, norweski deweloper energii odnawialnej Scatec, rozpoczął niedawno prace nad nagrodzonym projektem: 540 MW instalacji fotowoltaicznej i 225 MW/1140 MWh magazynu energii.

Dyrektor generalny grupy Eskom, André de Ruyter, opisał magazynowanie energii jako jedną z „kluczowych inicjatyw, które pomogą sprostać wyzwaniom związanym z energią elektryczną w kraju w dłuższej perspektywie czasowej” i wpisują się w cele długoterminowego Zintegrowanego Planu Zasobów RPA.

Źródła:

South Africa’s Eskom confirms contract awards for 1,440MWh battery storage, Energy Storage News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE