Energia wodna z Norrland zmienia oblicze przemysłu

Norrland obfituje w energię wodną, która pomoże zrewolucjonizować przemysł stalowy. Nowa technologia produkcji stali ekologicznej może doprowadzić do redukcji emisji nawet o 98%. Stal jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu.

Norrland to nazwa najbardziej wysuniętej na północ części Szwecji, jedna z historycznych „krain” Szwecji. Obfituje w energię wodną, która właściwie wykorzystana może zmienić całkowicie przemysł. Chodzi przede wszystkim o przemysł stalowy.

Przemysł stalowy a środowisko

Wpływ produkcji stali na środowisko i klimat należy do poważnych wyzwań. Branża stalowa przyczynia się do jednych z największych emisji dwutlenku węgla. Sprzyja temu m.in. rosnąca liczba ludności i nasilona urbanizacja. Te główne czynniki zwiększają znacząco globalne zapotrzebowanie na stal. Mając to na uwadze, różni producenci intensywnie pracują, aby zrealizować plan, który dąży do zrewolucjonizowania produkcji stali.

Zrewolucjonizowanie produkcji stali

Podczas produkcji stali, ruda żelaza jest topiona w wysokich temperaturach i redukowana z tlenku żelaza do żelaza. Tradycyjnie, proces ten wiąże się ze spalaniem paliw kopalnych. One jednak uwalniają duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery. To w obecnym czasie nie jest pożądane. Dlatego wiele firm poszukuje rozwiązań, które pozwoliłyby tego uniknąć. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie wodoru.

Okazuje się, że jest możliwe zastąpienie paliw kopalnych wodorem. Technologia ta doprowadziłaby do redukcji emisji nawet o 98%. Wodór wytwarza się przez elektrolizę wody przy użyciu energii elektrycznej wytwarzanej przez energię wodną. To pierwsza na świecie technologia produkcji stali bez paliw kopalnych, praktycznie bez śladu węglowego.

Potencjał Szwecji w produkcji stali ekologicznej

Szwecja, a przede wszystkim kraina Norrland, posiada unikalne warunki do rozwoju przemysłu stalowego. Można tam zrealizować wiele projektów stalowych, unikając emisji dwutlenku węgla. Jest to możliwe dzięki dobremu dostępowi do elektryczności ze źródeł odnawialnych, dostępnej przestrzeni, najwyższej jakości rudzie żelaza oraz specjalistycznej, innowacyjnej branży stalowej. Część firm już ten pomysł rozwija.

Ma to przełożenie na kształt i jakość życia mieszkańców północnej części kraju, która jak dotąd była słabo zaludniona. Natomiast żyjący tam ludzie mogli pracować głównie w leśnictwie, wojsku lub górnictwie. To się zmienia.

Ci z południa myślą, że tu nic nie ma. Ale teraz możemy zaoferować zielone miejsca pracy, o których marzą ludzie – i niesamowity styl życia.

Claes Nordmark, burmistrz Boden

Tweet

Przykłady firm zainteresowanych stalą ekologiczną z Norrland

  • SSAB – firma specjalizuje się w produkcji stali. Jest gotowy, aby dostarczyć pierwszą partię tzw. „zielonej stali” z pilotażowej elektrowni zasilanej wodorem w Luleå.
  • Volvo – firma produkuje pojazdy przemysłowe. Będzie używać stali do budowy ciężarówek.
  • Scania – firma motoryzacyjna. również chce korzystać z taniej energii wodnej Norrland. Do 2025 roku planuje produkować 15 000 ciężarówek z napędem akumulatorowym, co stanowi około 15% rocznej produkcji. W tym celu zainwestowała w firmę Northvolt.
  • Northvolt – nowa firma produkująca baterie. Jest zasilana energią wodną z Norrland. Jej główny zakład znajduje się w Skelleftea.
  • H2 Green Steel – inicjatywa Erika Lagercrantza, prezesa Northvolt. Produkcja stali ekologicznej w Boden.

Inwestycje o zielonym zabarwieniu wywołują efekt domina dla reszty gospodarki północnej Szwecji. Władze miast spodziewają się wzrostu ludności. Budowane są obiekty mieszkalne, sportowe, szkoły. W związku z tym firmy zabiegają o zaopatrzenie producenta stali lub wykorzystanie jego produktów.

Źródła:

https://www.economist.com/europe/2021/05/15/plentiful-renewable-energy-is-opening-up-a-new-industrial-frontier?giftId=2e69b65f-a059-443e-8edf-4dbf8d77c924

https://www.ssab.com/

https://www.ssab.pl/company/sustainability/sustainable-operations/hybrit

https://www.volvocars.com/

https://www.scania.com/group/en/home.html

https://www.h2greensteel.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE