Czym są domowe magazyny energii?

Energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł jest coraz częściej wykorzystywana zarówno na skalę przemysłową, jak i w gospodarstwach domowych. W tej sytuacji korzystanie z domowych magazynów energii staje się bardziej powszechne. W tym artykule przybliżymy nieco ich istotę.

Mimo, że magazynowanie energii znane jest od dawna, to obecnie rynkową nowością na świecie są domowe magazyny przechowujące energię elektryczną.  Jest to nic innego jak pojemne baterie podłączone do sieci. Potrafią one pomieścić nawet kilkanaście kilowatogodzin. Korzystanie z nich ma wiele zalet, dlatego szybko zyskują popularność i możliwe, że wkrótce staną się normą na całym świecie.

Korzyści z domowych magazynów energii

Urządzenia te są idealnym rozwiązaniem dla osób, które dążą do osiągnięcia niezależności energetycznej i chcą uniknąć przerw w dostawie prądu. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne na przykład w sytuacji, kiedy gospodarstwo zasilane jest energią słoneczną, ale nie zużywa dużo energii w ciągu dnia a potrzebuje jej wieczorami. Magazyny energii pozwalają wówczas na dopasowanie zasobów energetycznych do potrzeb konsumenta.

Sposób działania i ceny

Z technicznego punktu widzenia domowe magazyny energii elektrycznej nie mają w sobie nic innowacyjnego. Działają podobnie jak inne magazyny energii. Nowy jest jedynie cel wykorzystania technologii magazynowania energii. Wyzwaniem jest także skala projektu.

Magazyny energii, których zadaniem jest magazynowanie prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł, przeważnie składają się z akumulatorów chemicznych. Innymi słowy, większość magazynów energii tworzy zestaw ogniw galwanicznych. Ich działanie polega na reakcjach chemicznych zachodzących na styku elektrod i elektrolitu.

Uwzględniając stan obecnej wiedzy i rozwoju technologii można przyjąć, że najczęściej wykorzystywane w domowych magazynach energii będą akumulatory litowo-jonowe. Ogniwa litowo-jonowe są jednymi z najlepszych na rynku. Ich główna zaleta polega na niskiej wadze i wysokiej gęstości mocy. Dzięki temu urządzenie to jest w stanie świetnie poradzić sobie z obsługą wysokich czasowych poborów mocy, które są typowe dla gospodarstw domowych. Duża trwałość i żywotność także działa na korzyść tych urządzeń. Na rynku dostępne są akumulatory o różnej pojemności.

Według raportu stowarzyszenia branży fotowoltaicznej Solar Power Europe potencjał rynku jest ogromny. W Europie instaluje się coraz więcej tego typu urządzeń. Co więcej, z przedstawionych w raporcie danych wynika, że w ostatnich latach ceny domowych magazynów energii w Europie znacznie zmalały. Dlatego przewiduje się dalsze spadki cen w kolejnych latach. Według szacunków ceny tego typu urządzeń wyniosą kilkaset euro za jedną kilowatogodzinę w 2023 roku. To sprawi, że magazyny energii staną się dostępne dla wielu europejskich gospodarstw, w tym polskich.

Źródła:

https://www.solarpowereurope.org/category/reports/

https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/103990/ceny-domowych-magazynow-energii-spadaja-szybciej-niz-ceny-fotowoltaiki

http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2439

https://swiatoze.pl/domowe-magazyny-energii/

https://poprostuenergia.pl/blog/czym-sa-i-na-jakiej-zasadzie-dzialaja-magazyny-elektrycznosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE