Na Litwie rozpoczęła się budowa czterech dużych systemów magazynowania energii elektrycznej o mocy 200 MW. Dzięki temu do końca tego roku system energetyczny Litwy ma szansę stać się całkowicie niezależnym.
Budowa bezpieczeństwa energetycznego Litwy
Droga Litwy do niezależności energetycznej jest niezwykle ważna dla mieszkańców tego kraju, szczególnie w obecnej rzeczywistości. Z tego powodu na Litwie rozpoczęła się budowa czterech magazynów energii, których moc to 200 MW. Litewski resort energetyki uważa, że powstające akumulatory będą w stanie do końca roku zapewnić Litwie wystarczającą rezerwę energii.
jest to ogromny krok zarówno w kierunku naszego bezpieczeństwa energetycznego, jak i synchronizacji.
Wartość inwestycji oceniono na 109 mln euro.
Litwa poradzi sobie bez energii z Rosji?
Nowe magazyny energii na Litwie mają stanowić zabezpieczenie na wypadek odłączenia kraju od wspólnego pierścienia energetycznego z Rosją przed planowanym terminem w 2025 roku. Chodzi tu oczywiście o odłącznie od sieci BRELL, którą aktualnie tworzy Białoruś, Rosja i kraje bałtyckie (Estonia, Litwa i Łotwa). W systemie elektroenergetycznym BRELL wykorzystuje się inne częstotliwości niż w systemie unijnym, co oznacza, że Litwa, Łotwa i Estonia w energetyce są wciąż połączone z Rosją.
Jeśli Litwa zostałaby nagle odłączona od sieci BRELL, to zmagazynowana w nowych akumulatorach energia zapewni zasilanie dla kraju.
Akumulatory zapewnią nam prąd w naszych domach, kiedy będziemy odłączeni od BRELL – to jest najważniejsze. (…) Po zbudowaniu baterii będziemy w pełni niezależnym systemem.
Dainius Kreivys, Minister Energetyki Litwy
Według ministra odłącznie od sieci BRELL nie jest dla Litwy kwestią krytyczną. Mimo to te cztery nowe magazyny energii na Litwie zapewnią większe poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim „spokój”.
Dotychczas, jeśli coś działo się z naszym systemem, otrzymywaliśmy natychmiastowe zasilanie z Rosji. Po zainstalowaniu baterii, będziemy całkowicie niezależnym systemem.
Dainius Kreivys
Rozwój energetyki odnawialnej
Magazyny energii na Litwie mogą stanowić dodatkowy impuls do rozwoju OZE w tym kraju.
Ostatnim krokiem, który pozostanie zapewnienie produkcji energii elektrycznej. W 2030 r. będziemy produkować sto procent energii elektrycznej na Litwie, a akumulatory będą jednym z fundamentów, które pozwolą na integrację tak dużej ilości energii odnawialnej.
Dainius Kreivys
Droga ku synchronizacji z Europą
Kraje bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa i Estonia do 2025 r. planują odłączyć się od postradzieckiej sieci. Jednocześnie przejdą na pełną synchronizację z siecią UE. Nastąpi to m.in. dzięki mostowi energetycznemu z Polską, zgodnie ze scenariuszem ułożonym przez litewskiego operatora systemu przesyłowego energii Litgrid z operatorami systemów przesyłowych Polski, Łotwy i Estonii.
Kolejny etap działań mających na celu synchronizację krajów bałtyckich z Europą kontynentalną stanowi budowa kompensatorów synchronicznych. Prawdopodobnie ich budowa nastąpi na Litwie już na początku 2024. To wcześnie, w porównaniu do poprzedniego założenia zgodnie z którym kraje bałtyckie miały zacząć działać w trybie synchronicznym z Europą dopiero w 2025 roku.
Źródło:
PAP