Chiny: największa na świecie bateria przepływowa 800 MWh – I etap

W Dalian w Chinach nastąpił rozruch systemu magazynowania energii z baterią przepływową redoks z wanadu (VRFB) o mocy 100MW i pojemności 400MWh.

Prace nad projektem trwały 6 lat

Grupa China Energy Storage Alliance (CNESA) przedstawiła raport. Zgodnie z jego treścią system magazynowania energii został podłączony do sieci w Dalian pod koniec maja. Planowanie i realizacja projektu VRFB zajęły 6 lat. Dzięki temu powstał obiekt, który jest największym projektem tego typu na świecie.

Korzyści z systemu magazynowania energii w Dalian

System znajduje się w dzielnicy Shahekou miasta Dalian, która znajduje się w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Niewątpliwie przyczyni się on do obniżenia szczytowego obciążenia sieci w mieście Dalian. Co więcej, może odegrać rolę na poziomie prowincji. Może np. poprawić dostawy energii i zdolność do podłączenia do sieci nowych źródeł wytwarzania, takich jak energia odnawialna.

O postępach projektu

Firma Rongke Power, tworząca i produkująca VRFB, dostarczyła technologię baterii. Rongke Power jest spółką spin-off Instytutu Fizyki Chemicznej Chińskiej Akademii Nauk w Dalian. Dlatego instytut nadzorował projekt za pośrednictwem Li Xianfeng, kierownika wydziału magazynowania energii. Rongke Power współpracowała wcześniej z amerykańską firmą UniEnergy Technologies, specjalizującą się w technologii akumulatorów przepływowych.

Grupa handlowa Zhongguancun Energy Storage Industry Alliance z Pekinu wydała w czerwcu aktualizację o postępach projektu. Informuje ona, że technologię VRFB opracował zespół z Instytutu Fizyki Chemicznej w Dalian.

Akademicy pracowali z Rongke Power nad prawie 40 komercyjnymi projektami demonstracyjnych baterii przepływowych. W tym były projekty zarówno w Chinach, jak i za granicą. Takie jak np. system 10MW/50MWh, który był największym na świecie, gdy został ukończony w 2013 r., oraz projekt 10MW/40MWh na farmie wiatrowej.

Wcześniej największą na świecie instalacją z baterii przepływowych był system 15MW/60MWh wdrożony w 2015 r. w północnej Japonii przez Sumitomo Electric. Sumitomo Electric uruchomiło w kwietniu tego roku drugi system na dużą skalę – 51 MWh. Nadal należałby on do największych na świecie pod względem technologii, która jest wysoko oceniana ze względu na swoje możliwości techniczne, ale jak dotąd nie była w stanie znacząco zwiększyć skali.

Jednak projekt w Dalian, oprócz tego, że jest projektem demonstracyjnym i częścią fali dużych VRFB, które Chiny chcą wdrożyć, znajduje się dopiero w pierwszej fazie budowy. Drugi etap pozwoli na zwiększenie mocy i pojemności do 200MW/800MWh.

Skala chińskich projektów VRFB przysłania wszystko, co do tej pory zrobiono na świecie

Był to pierwszy projekt, który został zatwierdzony w ramach krajowego programu budowy wielkoskalowych demonstracji baterii przepływowych w Chinach. Nastąpiło to jeszcze w 2016 roku. Właśnie wtedy rząd tego kraju uruchomił strategię polityczną dotyczącą magazynowania energii.

Jednak różne czynniki wpływały na spowolnienie programu. W tym np. nieoczekiwana zmienność cen wanadu i popyt na metal w innych branżach, takich jak budownictwo.

W innym miejscu, w chińskiej prowincji Hubei, buduje się etapami inny duży obiekt VRFB. Zatwierdzenie uzyskał on w ramach tego samego programu. Firma VRB Energy z siedzibą w Kanadzie buduje ten obiekt o parametrach 100MW/500MWh – w sierpniu ubiegłego roku odbyła się ceremonia sygnalizująca rozpoczęcie budowy początkowej fazy 100MWh.

VRB Energy i jej lokalni partnerzy zbudowali już w Hubei udany projekt demonstracyjny 3MW/12MWh. Natomiast w późniejszym czasie w tym miejscu mogłaby powstać również fabryka VRFB o rocznej zdolności produkcyjnej 1000MWh.

Koszt projektu w Hubei dla 500MWh VRFB, wraz z 1GW energii słonecznej i wiatrowej, z której będzie ładowany, policzono na około 1,44 mld USD.

Tymczasem pierwszą fazę projektu Rongke Power w Dalian szacuje się na 1,9 mld RMB (298 mln USD). Stanowi to równowartość 4,75 RMB/Wh (0,7 USD/Wh).

W innych krajach też realizuje się projekty

W ostatnich miesiącach na świecie ukończono, ogłoszono lub rozpoczęto budowę kilku megawatowych projektów baterii przepływowych. Choć nie na taką skalę jak przy obu tych chińskich projektach.

Tego lata w Wielkiej Brytanii oficjalnie wszedł do komercyjnego użytku największy na świecie system magazynowania akumulatorów będący hybrydą akumulatorów litowo-jonowych i wanadowych akumulatorów przepływowych. Jest to połącznie 50MW/50MWh systemu opartego na licie z systemem VRFB o parametrach 2MW/5MWh.

Za tym projektem stoi firma Invinity Systems. Ponadto dostarcza ona również pierwszy w Australii system magazynowania energii z akumulatorów przepływowych na skalę sieciową. Mowa tu oczywiście o systemie 2MW/8MWh współpracującym z elektrownią fotowoltaiczną o mocy 6MWp w Australii Południowej. Invinity Systems dostarczy również system akumulatorów 2,8MW/8,4MWh w projekcie demonstracyjnym w Albercie w Kanadzie.

Z kolei kalifornijski dostawca energii non-profit Central Coast Community Energy (CCCE) wybrał trzy projekty VRFB, których uruchomienie nastąpi do 2026 roku: od 6MW/18MWh do 16MW/128MWh i łącznie 226MWh.

Co utrudnia rozwój baterii przepływowych?

Jedną z rzeczy ograniczających rozmiar i skalę baterii przepływowych jest obecnie dostęp do pięciotlenku wanadu. Wykorzystuje się go w elektrolitach. Chociaż sam wanad występuje obficie zarówno w jego surowej pierwotnej postaci, jak i jako wtórny produkt uboczny produkcji stali, istnieje niewiele zakładów przetwarzających go na elektrolit.

To spowodowało, że niektóre firmy produkujące baterie przepływowe, takie jak austriacka CellCube i inne, skupiły się na segmencie komercyjnym i przemysłowym (C&I) oraz mikrosieciach na rynku magazynowania energii – przynajmniej na razie.

Źródła:

First phase of 800MWh world biggest flow battery commissioned in China, Energy Storage News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE