Aukcja rynku mocy rozstrzygnięta, debiut magazynów energii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały, że aukcja główna na rynku mocy na 2027 r. została zakończona w pierwszej rundzie. Jakie są rozstrzygnięcia i co one oznaczają dla magazynów energii?

Harmonogram aukcji głównej na rok dostaw 2027

Tegoroczna aukcja odbyła się 15 grudnia i dotyczyła roku dostaw 2027. Wstępne wyniki aukcji głównej rynku mocy zostały opublikowane we wtorek. Jednak na ostateczne wyniki, które przekaże Urząd Regulacji Energetyki (URE), musimy poczekać 21 dni od dnia zakończenia aukcji.

Poniżej znajduje się opublikowany przez PSE szczegółowy harmonogram aukcji głównej na rok dostaw 2027.

Harmonogram aukcji głównej na rok dostaw 2027
Źródło: PSE

Według tego harmonogramu, w pierwszej rundzie cena wywoławcza wynosiła 406,35 zł/kW/rok, zaś cena minimalna 372,51 zł/kW/rok. Początkowo zaokrąglona do 1GW łączna wielkość obowiązków mocowych oferowanych przez dostawców mocy miała wynosić 6,3 GW na 2027 r., ale 3 dni przed tą aukcją skorygowano tą wielkość do 5 GW. W tej sytuacji brakującą moc PSE będzie prawdopodobnie nabywać w aukcjach kwartalnych.

Aukcja skończyła się bardzo szybko, bo już w pierwszej rundzie z ceną wynoszącą 406,35 zł/kW/rok, czyli ok. 6 zł wyższą niż w roku poprzednim na dostawy (w 2026 r.).

Oprócz mocy z Polski, zakontraktowano też moc zza granicy. W sumie zakontraktowano 5379 MW. Z tego 550 MW dotyczy jednostek zagranicznych – 300 MW ze Słowacji (cena 399,00 zł/kW/rok) i 250 MW z Litwy (cena 298,00 zł/kW/rok).

Jakie wyniki dla magazynów energii?

Mamy ciekawe rozstrzygnięcie związane z magazynami energii. Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w sumie aukcji zakontraktowano dokładnie 1134 MW mocy w nowych jednostkach, w tym 970 MW dotyczy gazu. Natomiast pozostała część przypada na magazyny energii. Nareszcie mamy więc długo wyczekiwane kontrakty, magazyny energii zdobyły 17-letnie kontrakty mocowe. Pisząc o tych kontraktach, warto wspomnieć o dwóch największych obiektach. Ich inwestorami są firmy Columbus Energy i OX2.

  • Spółka Columbus Energy zakontraktowała 124 MW w magazynie. Obiekt powstanie w województwie małopolskim, a jego łączna moc i pojemność wyniosą odpowiednio 133 MW i 532 MWh. Potencjalnie przychody tego magazynu energii z rynku mocy szacowane są na ok. 1 mld zł – tak podała spółka. Dostawcy magazynu jeszcze nie znamy, nie został wybrany.
  • Spółka OX2 zakontraktowała 21 MW w magazynie. Obiekt powstanie w województwie podkarpackim, a jego łączna moc i pojemność wyniosą odpowiednio 50 MW i 100 MWh. Podobnie jak w poprzednim przypadku, dostawcy magazynu nie znamy, bo jeszcze nie został wybrany.

W aukcji zabrakło inwestycji PGE w Żarnowcu (firma zapowiadała, że zechce pozyskać kontrakt mocowy w tym roku). Przypuszczamy, że może mieć to związek z niepowodzeniem przetargu w listopadzie na budowę magazynu – brak wykonawcy. Przypomnijmy, że magazyn energii ma powstać obok elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu, a jego łączna moc i pojemność wyniosą odpowiednio 200 MW i 820 MWh.

Źródła:

Aukcja główna na rok dostaw 2027, PSE

Wstępne wyniki aukcji głównej na rok dostaw 2027, PSE

Magazyny energii, Słowacja i Litwa debiutują w rynku mocy, wysokienapiecie.pl

Będą nowe elektrownie na kolejne lata. Aukcja rynku mocy rozstrzygnięta, energia.rp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE