Żabka testuje elektrycznego tira

Wdrażanie cichego transportu miejskiego o zerowej emisji to element logistyki opartej na idei inteligentnych i zielonych miast, którą rozwija Żabka. Spółka nawiązała współpracę z producentem aut elektrycznych, aby przetestować w pełni elektrycznego tira.

Żabka Polska inwestuje w fotowoltaikę i inne rozwiązania będące elementem transformacji energetycznej. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że spółka postanowiła przetestować kolejny elektryczny pojazd ciężarowy, którym realizowane są dostawy towarów do sklepów sieci Żabka w Warszawie i okolicy.

Rozpoczęcie testów elektrycznego tira

Testowany teraz samochód ciężarowy to Scania 25P. Testy trwają od 26 lipca 2022 roku. Ich celem jest sprawdzenie kompleksowego rozwiązania transportowego, które oferuje Scania. Warto jednak dodać, że nie jest to pierwszy elektryczny pojazd testowany przez Żabkę. Spółka pierwsze takie testy przeprowadziła już w 2019 roku. Ponadto od 2021 roku posiada w swojej flocie w pełni elektryczny samochód dystrybucyjny z zabudową chłodniczą, który dostarcza towar do sklepów na Śląsku.

Przeciwdziałanie zmianom klimatu to wyzwanie globalne. Z tej perspektywy szczególnie istotne jest budowanie efektywnych partnerstw na rzecz walki z tym zjawiskiem, czego przykładem jest podjęcie współpracy z kolejnym liderem rozwiązań transportowych. To nasz kolejny krok mający na celu ochronę środowiska i zmniejszenie śladu węglowego, co jest niezmiernie ważne na obszarach miejskich oraz w regionach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia powietrza – takich jak Warszawa i jej okolice, gdzie pojazd będzie testowany przez najbliższe dwa tygodnie.

Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska

Razem z pojazdem elektrycznym Żabka otrzymuje od partnera mobilną ładowarkę DC Plug Charger Go, opracowaną przez firmę Ekoenergetyka-Polska S.A. Warto dodać, że dostarczona ładowarka może być wykorzystywana do ładowania wszystkich pojazdów elektrycznych (150-1000V). Co więcej, posiada funkcję regulacji mocy ładowania.

W przyszłości każdy transport będzie mógł być elektryczny, również w Polsce, dlatego wspieramy w tym procesie naszych klientów, oferując im kompleksowe usprawnienia: w pełni elektryczny pojazd ciężarowy z systemami ładowania oraz analizą tras transportowych, który pozwoli na realizację zadań w ruchu miejskim i regionalnym.

Wojciech Rowiński, dyrektor generalny Scania Polska S.A.

Najważniejsze cechy testowanego tira

Scania 25P B4X2NB jest samochodem ciężarowym elektrycznym o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 19 ton. Napęd elektryczny pozwala pojazdowi na pokonanie jednorazowo do 250 km. Ponadto ten samochód jedzie ciszej niż typowe samochody ciężarowe. Jest również bardziej przyjazny środowisku, ponieważ jazda nim nie powoduje szkodliwych emisji. Sprawia to, że Scania 25P może poruszać się w tzw. zielonych strefach oraz wykonywać więcej operacji transportowych w nocy.

Bardzo cieszy nas, że firmy takie, jak Żabka, których działalność opiera się na częstych i terminowych dostawach produktów do sklepów, podejmują obecnie konkretne kroki w kierunku testowania i odchodzenia od pojazdów bazujących na paliwach kopalnych. W Scania konsekwentnie poszerzamy rozwiązania transportowe, które są bardziej przyjazne dla środowiska, obejmujące biopaliwa, paliwooszczędne układy napędowe i pojazdy zelektryfikowane.

Wojciech Rowiński, dyrektor generalny Scania Polska S.A.

Scania 25P posiada pakiet 9 baterii o całkowitej pojemności 300 kWh. Ich naładowanie zajmuje mniej niż 100 minut. Ponadto baterie są ładowane podczas jazdy w wyniku rekuperacji.

Testy pierwszych elektrycznych pojazdów dostawczych rozpoczęły się w 2019 roku, zatem Scania 25P to nie pierwszy testowany elektryczny pojazd przez Żabkę.

Źródła:

Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny Scania, Żabka Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE