Dzięki samochodom elektrycznym transport stopniowo staje się bardziej cichy i czysty, bardziej przyjazny dla środowiska. Jednak wymiana pojazdów spalinowych na elektryczne powoduje konieczność zmiany całej infrastruktury, a to wymaga czasu. Oprócz korzystania z publicznych stacji ładowania, kierowcy inwestują w domowe ładowarki do samochodów elektrycznych typu wallbox (naścienne ładowarki samochodowe).
Na mapie Polski pojawiają się nowe publiczne punkty ładowania samochodów elektrycznych, ale na razie ich ilość jest zbyt mała w porównaniu do zapotrzebowania. Poza tym większość z nich znajduje się w dużych miastach, więc osoby mieszkające dalej mają do nich ograniczony dostęp. Dlatego użytkownicy pojazdów elektrycznych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach muszą ładować auta we własnym zakresie, zwykle przy domu. Wówczas mają do wyboru standardowe gniazdko domowe 230 V lub mogą zainwestować w wallbox, czyli w domową ładowarkę do samochodów elektrycznych.
Czym jest wallbox?
Wallbox to naścienna ładowarka samochodowa, która pozwala uzyskać znacznie większą moc ładowania niż standardowe domowe gniazdko elektryczne 230V. Dzięki temu ładowanie pojazdu z prądu przemiennego domowej instalacji elektrycznej odbywa się szybciej. Jest też bezpieczne i proste. Aby naładować akumulatory w samochodzie wystarczy podłączyć go na kilka godzin do sieci elektrycznej za pośrednictwem wallboxa.
Wallbox daje się podłączyć do jednofazowego lub trójfazowego złącza. W zależności od zabezpieczenia i złącza można uzyskać od 3,7 do 22 kW (AC) dzięki naściennej ładowarce samochodowej. Oczywiście, im większa moc ładowarki samochodowej, tym krótszy czas ładowania pojazdu.
Typowe 3-fazowe łącze pozwalające na maksymalne natężenie 16 A często montuje się w garażu na ścianie lub na specjalnym słupku. Dzięki niemu możemy uzyskać ok. 11 kW (bo 3 fazy x 16 A x 230 V). Jednak istnieją na rynku również urządzenia o maksymalnej mocy sięgającej do 22 kW, którą można uzyskać z 3 faz przy zabezpieczeniu od 32 A. Dla porównania, z jednej fazy można uzyskać moc do 7 kW (przy zabezpieczeniu 25 A – 6 kW).
Wallbox to dobre rozwiązanie – dla kogo?
Naścienna ładowarka samochodowa jest dobrym wyborem dla osób posiadających przystosowane do tego miejsce np. garaż. Ponadto na tego typu inwestycję decydują się użytkownicy samochodów elektrycznych mieszkający poza miastem, w oddaleniu od publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Posiadanie takiego urządzenia wyklucza bowiem u nich konieczność dojeżdżania za każdym razem do stacji ładowania udostępnianych publicznie.
Zakup wallboxa często rozważają również kierowcy poszukujący oszczędności. Choć zakup domowej ładowarki do samochodów elektrycznych wiąże się z wyłożeniem jednorazowo większej kwoty, to w dalszej perspektywie można liczyć na oszczędności nie tylko w postaci pieniędzy, ale też czasu.
Pozostałe zalety domowych ładowarek
Domowa ładowarka samochodowa sprawia, że proces ładowania staje się znacznie wygodniejszy i jest szybki. Co więcej, wallbox jest urządzeniem intuicyjnym, a jego obsługa jest prosta. Wszystkie parametry ładowania wyświetlają się na ekranie i można je obserwować w czasie rzeczywistym. Przy domu czy w garażu walbox zajmuje naprawdę niewiele miejsca, ponieważ cechuje się kompaktowym rozmiarem.
Niewątpliwie dodatkowym atutem jest szeroki zakres temperatury pracy wallboxa. Warto wspomnieć jeszcze o zaawansowanym systemie zabezpieczeniowym chroniącym przed niespodziewanym uszkodzeniem np. w wyniku przeciążenia. Tym bardziej, że ochronie podlega jednocześnie podłączony samochód i ładowarka.
Źródła:
Wallbox.pl
Ucando.pl
Moto.pl