Tesla S pobiła rekord na ćwierć mili

Tesla S Plaid usnatowiła nowy rekord świata na ćwierć mili z wynikiem 9,2 sekundy. Informację po raz pierwszy podał Jay Leno, który znajdował się na torze wyścigowym podczas próby bicia rekordu.

Wyścig odbył się w minionym miesiącu na torze Autoclub Famoso Raceway w Bakersfield, w McFarland w Kalifornii. Dokładnie wydarzenie miało miejsce 11 maja 2021 roku. Podczas wyścigu Tesla S Plaid ustanowił nowy rekord na ćwierć mili, kończąc odcinek w najszybszym czasie spośród wszystkich produkowanych samochodów. Informacja o sukcesie Tesli S Plaid pochodzi z podcastu radia samochodowego Spike i portalu Electrec. Choć w dniu opublikowania podcastu nie było jeszcze oficjalnego materiału filmowego z wyścigu, to prezenter, Jay Leno, przekazał informacje o wyścigu. Jednocześnie oznajmił, że osobiście był świadkiem tego szczególnego wydarzenia.

Tesla S Plaid oficjalnie jest najszybszym samochodem produkcyjnym w historii

Rekord samochodu Tesli jest oficjalny

W obu źródłach podaje się, że osiągnięty przez Tesla S Plaid czas to 9.23 sekundy z prędkością 152.16 mil na godzinę. Oprócz tego z przekazanych informacji wynika, że w wydarzeniu brał udział przedstawiciel National Hot Rod Association. To sprawiło, że ustanowiony przez samochód Tesli rekord jest oficjalny. A zatem Tesla S Plaid oficjalnie jest najszybszym samochodem produkcyjnym w historii.

Wynik wygląda na jeszcze bardziej imponujący, gdy bezpośrednio zestawiamy go z wynikami konkurencji. Poprzedni rekord z czasem 9.4 sekundy należał do nieco droższego modelu samochodu, Bugatti Chiron Sport. Ponadto czas osiągnięty przez Teslę jest prawie o pół sekundy krótszy od czasu drugiego najszybszego samochodu, Porsche XNUMX Spyder. Niewiele jest seryjnych pojazdów, które mogą przejechać ćwierć mili w czasie około 10 sekund. Dodatkowo warto dodać, że obecny zwycięzca nie jest niesamowicie drogim samochodem sportowym a rodzinnym czterodrzwiowym sedanem.

Najszybsze pojazdy produkcyjne i ich rekordy

Oto lista 4 najszybszych pojazdów produkcyjnych, jakie kiedykolwiek powstały, oceniane według wyniku na ćwierć mili (dane pochodzą z Wikipedii):

  • 2021 Tesla S Plaid – 9.23 sek.
  • 2018 Bugatti Chiron Sport – 9.4 sek.
  • 2015 Porsche 918 Spyder – 9.7 sek.
  • 2015 McLaren P1 – 9.8 sek.

Pojazdy elektryczne mają imponujące osiągi szczególnie w testach przyspieszenia. Wynika to ze specyfiki ich napędu. Silniki elektryczne nie muszą czekać na aktywację mieszanki paliwowej powodującej, że części mechaniczne samochodu wprawiają koła w ruch. W przypadku silników elektrycznych takie rzeczy dzieją się natychmiastowo.

Cena i premiera Tesli S Plaid

W tej chwili nie ma oficjalnej daty premiery Tesli S Plaid. Na razie nie można nawet zamówić tego samochodu w przedsprzedaży. Jednak oczekuje się, że auto znajdzie się w sprzedaży na rynku na początku 2022 roku. Ceny Tesli Model S Plaid prawdopodobnie zaczynać się będą od 120 tys. dolarów.

Źródła:

Spike’s Car Radio, podcast „Maybach Music”, 02.062021 https://audioboom.com/posts/7877975-maybach-music

https://www.tomsguide.com/news/tesla-model-s-plaid-achieves-new-quarter-mile-world-record
https://www.tesmanian.com/blogs/tesmanian-blog/tesla-model-s-plaid-1-4-mile-in-9-2-seconds-record-confirmed-by-jay-leno
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fastest_production_cars_by_acceleration#By_1/4_mile_or_400_meter_times_(11_seconds_or_less)[i

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE