Autobusy wodorowe w Polsce – gdzie jeżdżą?

Transformacja energetyczna postępuje, a wraz z nią dzieją się także zmiany w zakresie zbiorowej komunikacji miejskiej. W kilku miejscach trwają już testy. Na ulicach polskich miast można spotkać autobusy wodorowe.

W których miastach testowano autobusy wodorowe?

Pierwsze autobusy wodorowe mogliśmy spotkać we Wrocławiu, Gdyni i Krakowie. Ponadto w Krakowie znajduje się pierwsza mobilna stacja wodorowa w Polsce.

Stacja tankowania wodoru została uruchomiona w Krakowie, w zajezdni autobusowej. Dostawy tego ekologicznego paliwa odbywają się z rafinerii w Trzebini, należącej do spółki ORLEN Południe, za pomocą „bateriowozu”, czyli kontenera ze zbiornikami, w którym jest zmagazynowane 400 kg wodoru. To ilość, która pozwala zatankować do pełna miejski autobus wodorowy ponad 11 razy.

PKN Orlen

Czy autobusy wodorowe zostaną wprowadzone we wskazanych miastach na dłużej? Naszym zdaniem tak i wiele wskazuje na to, że tak się stanie. Możemy się więc spodziewać, że wkrótce podobne działania wdrożą również inne polskie miasta. Wówczas wszelkie prace testowo-wdrożeniowe przebiegać będą jeszcze sprawniej.

Testy autobusu wodorowego Solaris Urbino

W Krakowie od 24 czerwca 2022 r. przeprowadza się testy autobusu wodorowego Solaris Urbino 12 hydrogen (premiera 2019 r.). Można go spotkać na ulicach miasta. Pasażerowi mogli się nim przejechać, tak samo jak standardowymi autobusami.

Autobus ten posiada ogniwo wodorowe o mocy 70 kW i pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności ponad 35 kg. Dzięki takiemu wyposażeniu Solaris Urbino 12 hydrogen potrafi przejechać nawet do 350 km na jednym pełnym zatankowaniu. Autobusy takiego typu z powodzeniem wykorzystuje się już w kilkunastu miastach w Europie.

Testy autobusu wodorowego NesoBus

Podobne testy jak w Krakowie zaplanowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu i w Gdyni. W tych miastach kursował jednak NesoBus – polski autobus wodorowy, którego premiera miała miejsce 30 maja 2022 r.

W Gdyni testy trwały jedynie dwa dni: 22 i 23 czerwca 2022 r. Natomiast we Wrocławiu nieco dłużej, bo od 27 czerwca do 1 lipca 2022 r.

Nie mamy innego wyjścia, pokazuje to chociażby ostatni weekend, kiedy temperatury były historycznie wysokie. Odpowiedzią na to są między innymi ekologiczne środki transportu. Z pełnym przekonaniem stajemy dziś przy tym autobusie, będziemy go promować i pokazywać naszym pasażerom. Jestem przekonany, że niebawem pojawi się on na ulicach Wrocławia w większej liczbie.

Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław

Autobusy wodorowe – kolejne miasta

Po Krakowie, Gdyni i Wrocławiu czas na inne polskie miasta. Takie działania zapowiedział już Rybnik. Miasto planuje kupić 20 sztuk takich pojazdów, które na ulice trafią prawdopodobnie w II kwartale 2023 r. Zanim to jednak nastąpi wcześniej miasto chce uruchomić  stację wodorową do tankowania samochodów osobowych i autobusów.

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Zielony Transport Publiczny”. Rybnik otrzymał 45,5 mln zł dofinansowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE