Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?

Czy zastanawialiście się jaką drogę muszą pokonać promienie słoneczne, aby zasilić urządzenia elektryczne działające w naszych domach? W tym artykule opowiemy jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna i jakie dodatkowe korzyści dostarczają akumulatory do magazynowania prądu z fotowoltaiki.

Dzięki fotowoltaice da się produkować energię we własnym zakresie. Ponadto wykorzystując akumulatory do magazynowania prądu z fotowoltaiki można zapomnieć o przerwie w zasilaniu. Pozwoli to również zmniejszyć rachunki za energię i w większym stopniu uniezależnić nasze gospodarstwo domowe od dostaw energii z zewnątrz, tj. z zakładu energetycznego.

Z czego składa się domowa instalacja fotowoltaiczna?

Oto najważniejsze elementy wchodzące w skład domowej instalacji fotowoltaicznej:

  • panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruncie,
  • inwerter nazywany również falownikiem – przekształca prąd stały w prąd zmienny udostępniany w gniazdkach,
  • system mocowania, do którego montuje się panele,
  • okablowanie i akcesoria łączeniowe odporne na promienie UV i niekorzystne warunki pogodowe,
  • zabezpieczenia mające ochraniać przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami,
  • licznik dwukierunkowy dokonujący pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu.

Ponadto jeśli z energii wyprodukowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne chcemy korzystać również po zmroku, warto zainwestować w magazyny energii – tzw. akumulatory do magazynowania prądu z fotowoltaiki.

Zasada działania domowej instalacji fotowoltaicznej

Domowa instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskanie energii elektrycznej do zasilania urządzeń domowych. Proces ten składa się z kilku etapów. W tym miejscu opiszemy pokrótce jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna.

opłacalność fotowoltaiki

Przede wszystkim domowa instalacja fotowoltaiczna potrzebuje światła, które umożliwia jej prawidłowe działanie. Największa produkcja czystej energii odbywa się więc w słoneczne dni, gdy promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne. Pisząc bardziej precyzyjnie: aby móc produkować energię potrzebujemy nośnika oddziaływań elektrycznych – fotonu. Gdy spełniony jest ten warunek, to foton wprawia w ruch elektrony. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne.

Następnie prąd stały z paneli fotowoltaicznych kierowany jest do inwertera (falownika). Zadaniem inwertera jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny posiadający parametry zgodne z tymi, którymi cechują się domowe gniazdka elektryczne. Przy okazji warto dodać, że inwerter odpowiada również za kontrolę pracy domowej instalacji fotowoltaicznej:

  • dopasowuje parametry produkowanego prądu do parametrów domowej sieci,
  • monitoruje parametry instalacji, do których mamy dostęp i można poddać je analizie,
  • natychmiast wyłącza instalację w chwili wykrycia awarii.

Wyższe napięcie sprawia, że prąd generowany ze słońca wypiera prąd pochodzący z sieci. Dzięki temu zamiast płacić za energię z sieci można korzystać z prądu wyprodukowanego przez domową instalację fotowoltaiczną.

Gdzie trafia niewykorzystana energia z fotowoltaiki?

Domowa instalacja fotowoltaiczna czasem produkuje za dużo energii a czasem za mało w stosunku do zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię w danym momencie. Dlatego instalację wyposaża się w licznik dwukierunkowy, który zlicza z jednej strony ilość energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej, a z drugiej – ilość energii wyprodukowanej przez własną instalację.

Jeśli energii wyprodukowanej przez domową instalację fotowoltaiczną jest za mało, aby pokryć nasze całkowite zapotrzebowanie na energię, to częściowo korzystamy z energii dostarczanej przez sieć energetyczną. Natomiast jeśli mamy nadmiar energii wyprodukowanej przez domową instalację, to standardowo trafia ona do sieci.

Jednak warto wiedzieć, że nadwyżka energii może być też przechowywana w domowym magazynie energii (w przypadku jego posiadania). Akumulatory do magazynowania prądu z fotowoltaiki pozwalają nam w większym stopniu uniezależnić się od zakładu energetycznego oraz zmniejszyć rachunki za prąd. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym opisaliśmy korzyści z wyposażenia instalacji w akumulatory do magazynowania prądu z fotowoltaiki: Jakie są zalety magazynu energii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE