Rusza nabór na dotacje dla samorządów poszkodowanych powodzią

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
henning kloska

19 września 2024 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu rozpoczął nabór na dotacje interwencyjne dla samorządów, straży pożarnych oraz centrów zarządzania kryzysowego. W puli środków przeznaczonych dla gmin z województwa dolnośląskiego znajduje się 17 milionów złotych.

Fundusze te mogą być wykorzystane zarówno na refinansowanie kosztów już poniesionych, jak i na bieżące potrzeby, takie jak zakup agregatów prądotwórczych, osuszaczy, worków na piasek, zabezpieczenia budynków czy likwidację skutków powodzi w obiektach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Forma i cele dotacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi intensywne prace nad programami wsparcia dla samorządów dotkniętych skutkami powodzi. Celem tych działań jest odbudowa zniszczonej infrastruktury środowiskowej, w tym oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Dotacje, w formie bezzwrotnych środków z funduszy regionalnych WFOŚiGW i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mają pomóc w naprawie uszkodzeń oraz pokryciu pilnych wydatków, jak zakup worków z piaskiem czy agregatów prądotwórczych.

Paulina Hennig-Kloska, ministerka klimatu i środowiska, podkreśliła, że ministerstwo skupia się na pomocy dla gmin walczących ze skutkami powodzi. „Pracujemy nad długofalowymi rozwiązaniami, a w tej chwili najważniejsze jest zapewnienie pilnej pomocy samorządom” – powiedziała.

Punkty kontaktowe dla gmin zostały uruchomione, aby usprawnić informowanie o dostępnych formach wsparcia. W najbliższych dniach ruszą również nabory w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Katowicach, co umożliwi poszkodowanym samorządom z tych regionów szybkie uzyskanie niezbędnych środków.

Przeczytaj o tym: Jak powódź wpływa na system elektroenergetyczny? Komunikat PSE

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty