Polska: Ławki i huśtawki ze zużytych turbin wiatrowych

Firma Panattoni angażuje się w upcykling infrastruktury produkującej energię ze źródeł odnawialnych. W piętnastu lokalizacjach można już spotkać ekologiczne (i rekreacyjne) meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych.

Czym jest upcykling według definicji?

Upcykling – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Wikipedia

Drugie życie turbin wiatrowych – ogólne informacje o inicjatywie

Firma Panattoni daje drugie życie starym, zużytym turbinom wiatrowym. Co robi z nimi dokładnie? Przede wszystkim robi z nich rekreacyjne meble miejskie różnego rodzaju – głównie ławki, leżaki, huśtawki. Meble w większości przypadków znajdują się na terenach zielonych i rekreacyjnych wokół obiektów firmy.

Na ten moment znamy piętnaście lokalizacji. Ale na tym nie koniec! Bo firma zapowiedziała, że w 2023 roku pojawią się kolejne konstrukcje podobnego typu. Co więcej, Panattoni zapowiada, że najprawdopodobniej pojawią się one aż w stu nowych miejscach. Na przykład będzie można je spotkać w miejscowościach: Kraków, Kalisz, Wrocław, Wałbrzych, Małe Żerniki, Pruszków, Nadarzyn.

Ta idea to znakomity przykład tego jak odpady mogą być wykorzystane do tworzenia praktycznych i estetycznych produktów, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Z Panattoni współpracuje spółka Anmet, która jest współodpowiedzialna za realizację tego projektu. Anmet ma bogate doświadczenie w pracy polegającej na recyklingu – od ponad 20 lat zajmuje się recyklingiem odpadów, a od 2015 roku oferuje także recykling części z elektrowni wiatrowych.

Upcykling turbin wiatrowych – czy rzeczywiście warto?

Jak najbardziej! Skrzydła turbin wiatrowych, z których produkowane są miejskie meble, służyły wcześniej w elektrowni przeciętnie przez 25 lat. Każdy wiatrak podczas swojego użytkowania pozwolił na rezygnację z wielu ton emisji dwutlenku węgla. Natomiast teraz, dzięki idei upcyklingu, elementy elektrowni wiatrowych zyskują drugie życie i nie muszą od razu trafiać na wysypisko.

Co prawda, niektóre firmy zaczynają się specjalizować w recyklingu zużytych wiatraków. To też jest ważne. Jednak jeśli istnieje możliwość bezpośredniego wykorzystania niektórych starych elementów w nowych produktach to zdecydowanie warto z tego korzystać. Jest to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów i jednoczesne oszczędzanie zasobów naturalnych.

Ponowne zagospodarowanie turbin wiatrowych staje się w tej sytuacji kluczowe dla dalszego rozwoju energii wiatrowej i OZE w ogóle, a bez energii z odnawialnych źródeł nie osiągniemy celów unijnej taksonomii.

Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni

Jakie znaczenie ma projekt, czyli korzyści z przedsięwzięcia

Wykorzystanie zużytych turbin wiatrowych do produkcji ławek, leżaków i innych rekreacyjnych mebli miejskich oznacza innowacyjne podejście do utylizacji odpadów i promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to również doskonały przykład tego jak można wykorzystać odpady w celu stworzenia praktycznych i estetycznych produktów, promując tym samym ekologiczne podejście do biznesu i zrównoważony rozwój.

Realizując naszą koncepcję „Go Earthwise with Panattoni” działamy holistycznie – stawiając na energię z odnawialnych źródeł, ale też realizując idee gospodarki obiegu zamkniętego.

Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni

Wymieńmy więc w skrócie, co możemy zyskać dzięki upcyklingowi turbin wiatrowych?

  • zmniejszenie odpadów,
  • oszczędzanie zasobów naturalnych,
  • ochrona środowiska,
  • redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Rozszerzenie projektu i korzyści długookresowe

Zwiększenie liczby lokalizacji, w których znajdą się miejskie meble, wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną w społeczeństwie oraz na potrzebę wdrażania praktycznych rozwiązań mających pozytywny wpływ na środowisko.

Cieszymy się, że wprowadzając meble z przetworzonych turbin możemy przykładać swoją cegiełkę nie tylko implementując zieloną energię w naszych obiektach, ale też czyniąc jej wytwarzanie bardziej zielonym.

Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni

Działania firmy Panattoni z pewnością przyczynią się do zwiększenia zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami, ponieważ pokazują, że można i jak można wprowadzać pozytywne zmiany w otaczającym nas świecie. Jako redakcja portalu e-magazyny, chcemy również wierzyć, że opisany powyżej projekt przyczyni się do dalszego, jeszcze lepszego rozwoju zrównoważonej gospodarki.

Źródła:

Wind energy in Europe: 2021 Statistics and the outlook for 2022-2026, windeurope.org

W Polsce powstaną setki ławek ze zużytych turbin wiatrowych, swiatoze.pl

Leżaki, ławki i huśtawki ze skrzydeł turbin wiatrowych, portalkomunalny.pl

Designerskie meble ze zużytych łopat turbin wiatrowych pojawią się na Śląsku. Wprowadza je w swoich obiektach firma Pannatoni, dziennikzachodni.pl

Panattoni daje drugie życie turbinom wiatrowym, panattonieurope.com

Jedni robią im pogrzeby, inni dają drugie życie. Ze starych turbin wiatrowych powstały meble i mosty, spidersweb.pl

W polskich miastach staną meble wykonane ze zużytych turbin wiatrowych, geekweek.interia.pl

Drugie życie łopat wiatraków w Polsce, ecoreporters.pl

Co można zrobić ze zużytych łopat wiatraków? Więcej, niż się na pozór wydaje, www.teraz-srodowisko.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE