ORLEN dołącza do globalnego projektu recyklingowego NEXTLOOPP

Grupa ORLEN dołączyła do globalnego projektu recyklingowego pod nazwą NEXTLOOPP, skierowanego na rozwój i komercjalizację innowacyjnych technologii recyklingu, zwłaszcza koncentrujących się na produkcji cyrkularnego polipropylenu (rPP) z odpadów konsumenckich.

Nowa technologia ma spełniać rygorystyczne normy jakościowe Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w przypadku materiałów mających kontakt z żywnością i kosmetykami. To inicjatywa, która ma sprawić, że wytwarzanie plastikowych opakowań stanie się bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska.

Czym jest NEXTLOOP?

Projekt NEXTLOOPP skupia się na wypełnieniu luki rynkowej dotyczącej produktów pochodzących z recyklingu odpadów konsumenckich, spełniając jednocześnie rygorystyczne normy dotyczące materiałów kontaktujących się z żywnością i kosmetykami. Obecnie opakowania tego typu są produkowane głównie z nowych surowców, co skutkuje ogromną ilością odpadów. Przystąpienie ORLENU do NEXTLOOPP otwiera drzwi do zaawansowanych technologii recyklingu i przetwórstwa polimerów, umożliwiając przygotowanie się do wprowadzenia ich na rynek.

Grupa ORLEN, w dążeniu do zrównoważonej petrochemii, ma ambicję stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie recyklingu plastików. Poprzez ten projekt, planuje 10-krotne zwiększenie mocy recyklingowych do 300 tys. ton rocznie do 2030 roku. Osiągnięcie tego celu wymagać będzie nie tylko inwestycji, ale także rozwijania kompetencji, technologii i know-how. Włączenie się w NEXTLOOPP pozwoli ORLENOWI na wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, zgodnych z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, co jest kluczowe w kontekście rosnących wymagań norm środowiskowych oraz oczekiwań konsumentów.

Jednym z kluczowych wyzwań w produkcji recyklatów, które mogą być używane do produkcji opakowań żywnościowych i kosmetycznych, jest utrzymanie czystości wsadu podlegającego recyklingowi. Odpady z mieszanych tworzyw sztucznych zazwyczaj zawierają różne domieszki, dodatki poprawiające właściwości oraz zanieczyszczenia, które utrudniają ponowne wykorzystanie recyklatu do produkcji opakowań.

Innowacyjne technologie

Projekt NEXTLOOPP skupia się na opracowywaniu innowacyjnych metod dekontaminacji i zaawansowanych procesów sortowniczych, wykorzystujących markery fluorescencyjne. Technologia PolyPrism, stosowana w projekcie, pozwala na identyfikację i odseparowanie polipropylenu (PP) dopuszczonego do kontaktu z żywnością od pozostałych odpadów opakowaniowych. Dzięki tej metodzie możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej czystości wsadu, nawet do 99% po dwóch etapach sortowania. Kolejnym kluczowym elementem w produkcji recyklatów polipropylenowych jest innowacyjna technologia dezynfekcji o nazwie PPristine.

Bartłomiej Samardakiewicz, kierownik Zespołu Koordynacji i Realizacji Projektów Recyklingowych ORLEN, podkreśla, że dołączenie do NEXTLOOPP otwiera nową erę dla ORLENU, wprowadzając go w obszar rozwoju recyklingu hybrydowego. Ta metoda, łącząca procesy mechaniczne i chemiczne, ma na celu osiągnięcie jakości recyklatu zbliżonej do tej uzyskiwanej w recyklingu chemicznym, jednak znacznie bardziej efektywnie kosztowo. Wdrażanie nowych technologii oraz wsparcie w dziedzinie badań i rozwoju będą kluczowe dla realizacji strategicznych celów koncernu.

Rozwiązania opracowane w ramach NEXTLOOPP przeszły już pomyślne testy w skali pilotowej, a obecnie prace uczestników projektu koncentrują się na przekształceniu ich w procesy przemysłowe. Istotnym założeniem projektu jest możliwość sortowania surowców w ramach istniejącej infrastruktury i procesów technologicznych, co ograniczy konieczność inwestycji w nowe instalacje sortownicze czy szkolenia nowego personelu.

Edward Kosior, założyciel i Dyrektor Zarządzający NEXTEK Ltd. oraz NEXTLOOPP, podkreśla znaczenie zamknięcia obiegu odpadowych opakowań z polipropylenu spożywczego dla osiągnięcia neutralnej dla klimatu gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto widzi w Orlenie aktywnego uczestnika projektu zmierzającego do wydłużenia cyklu życia polipropylenu, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 oraz ilości odpadów kierowanych na wysypiska i do spalarni.

Źródło: orlen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE