Olbrzymie środki na dekarbonizację obszarów położonych nad Oceanem Atlantyckim

National Grid, czyli firma zajmująca się przesyłem i dystrybucją energii, przedstawiła swój plan inwestycyjny na lata 2024–2029. Przewiduje on przeznaczenie aż 60 miliardów funtów (prawie 76,5 miliarda dolarów) na projekty energetyczne, które zintensyfikują wysiłki na rzecz transformacji energetycznej po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Głównymi beneficjentami programu mają zostać USA i Wielka Brytania.

Blisko dwukrotny wzrost inwestycji National Grid

Nowa stratega National Grid zakłada prawie dwukrotny wzrost inwestycji w porównaniu z poprzednim okresem. Oczekuje się, że zrealizowanie założonego planu przyczyni się do wzrostu aktywów grupy do wartości 100 miliardów funtów (ponad 127,4 miliardów dolarów) do 2029 roku. Eksperci zauważają, że zaplanowane działania są zgodne z taksonomią UE dotyczącą dekarbonizacji sieci energetycznych.

John Pettigrew, dyrektor naczelny National Grid, komentuje przyjęty dokument: „Dziś jest decydujący moment dla National Grid, ponieważ ogłaszamy znaczny wzrost inwestycji, który umacnia naszą pozycję lidera transformacji energetycznej po obu stronach Atlantyku. Rządy i organy regulacyjne podejmują wysiłki, aby przyciągnąć poziomy inwestycji wymagane do osiągnięcia ambicji zerowej emisji netto, co zapewnia nam lepszą widoczność i pewność co do naszego średnioterminowego planu inwestycyjnego”.

Jakie działania są planowane?

Projekty podejmowane przez National Grid mają koncentrować się na zapewnieniu kompleksowych rozwiązań w zakresie gospodarki połączeń elektroenergetycznych. Przykładem tego typu inwestycji jest oddany niedawno do użytkowania interkonektor Viking Link, umożliwiający przesył zielonej energii elektrycznej. To najdłuższy kabel podmorski na świecie, dzięki któremu już w pierwszym roku funkcjonowania planuje się uniknąć ok. 600 tysięcy ton emisji CO2, czyli tyle ile emituje ok. 280 tysięcy samochodów.

Środki na realizację 5-letniej strategii mają pochodzić z emisji praw oraz sprzedaży spółek powiązanych Grain LNG (brytyjska marka operująca na rynku gazu) oraz National Grid Renewables (amerykańska działalność w zakresie lądowych źródeł odnawialnych). Zaplanowane projekty mają zapewnić wysoki zwrot akcjonariuszom oraz przyczynić się do utworzenia 60 000 dodatkowych miejsc pracy.

Źródło: offshore-energy.biz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE