Nowe obowiązki dla importerów. Jakie zmiany wprowadza CBAM?

Nowe przepisy związane z Mechanizmem Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) zaczęły obowiązywać od 1 października 2023 r. Regulacje wprowadzają szereg obowiązków dla importerów, zwłaszcza w kontekście monitorowania transakcji importowych, określania emisji dwutlenku węgla „wbudowanych” w towary importowane do Unii Europejskiej oraz sprawozdawczości.

CBAM, czyli Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem emisji CO2, stanowi istotne narzędzie w realizacji celów UE w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi. Jego wprowadzenie ma na celu zminimalizowanie ryzyka „wycieku emisji” poza granice UE, co związane jest z importem produktów z branż wysokoemisyjnych, oraz zapewnienie równych warunków konkurencji pomiędzy towarami z UE a krajów spoza wspólnoty.

Pierwszy etap wdrożenia CBAM i nowe regulacje

Proces wdrożenia CBAM jest podzielony na dwa etapy: okres przejściowy, który trwa od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r., a także pełne wdrożenie, które rozpocznie się 1 stycznia 2026 r.

W okresie przejściowym importerzy muszą podjąć nowe obowiązki, takie jak ustalanie emisji „wbudowanych” w importowane towary oraz regularne składanie raportów do Komisji Europejskiej za pośrednictwem platformy elektronicznej. Po pełnym wdrożeniu, importerzy będą musieli zarejestrować się jako „Upoważnieni Zgłaszający” i wywiązać się z dodatkowych obowiązków i kosztów, w tym deklaracji emisji, zakupu i umarzania specjalnych Certyfikatów CBAM oraz przestrzegania innych przepisów związanych z magazynowaniem danych i dokumentacji.

CBAM obejmuje konkretne kategorie towarów, takie jak żelazo, stal, aluminium, nawozy, cement, energia elektryczna i wodór. Komisja Europejska ma możliwość rozszerzenia listy produktów objętych mechanizmem w przyszłości.

Metody monitorowania emisji

Warto podkreślić, że obowiązek ustalania i raportowania emisji „wbudowanych” dotyczy zarówno emisji bezpośrednich, pochodzących z procesów produkcji towarów, jak i emisji pośrednich związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej zużywanej w procesach produkcji. Metodologia monitorowania i obliczania tych emisji jest opisana w szczegółowych przepisach wykonawczych do Rozporządzenia CBAM. W okresie przejściowym istnieje możliwość stosowania metod uproszczonych w określonych przypadkach.

CBAM wprowadza więc nowe wyzwania i obowiązki dla importerów, którzy muszą teraz przygotować się do spełnienia tych regulacji. Rozwiązania te są częścią szerokiej inicjatywy UE mającej na celu walkę ze zmianami klimatycznymi i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju gospodarki.

Źródło: deloitte.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE