„Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją” – obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. To ważne święto przypomina nam o konieczności troski o naszą planetę i promuje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Tegoroczne hasło brzmi „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją” i koncentruje się na zagadnieniach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę.

Tereny z niedoborami wody stanowią 41% powierzchni lądowej Ziemi i 78% światowych pastwisk. Obejmują one ponad jedną czwartą światowych lasów i jedną trzecią globalnych punktów różnorodności biologicznej, będąc także kluczowymi miejscami migracji ptaków.

Co pięć sekund gleba odpowiadająca powierzchni boiska piłkarskiego ulega erozji. Odtworzenie 3 cm wierzchniej warstwy gleby zajmuje 1000 lat. Rocznie ponad 24 miliardy ton wierzchniej warstwy gleby jest tracone na skutek nadmiernej uprawy, wypasu oraz wycinania lasów. Prawie 75% światowych upraw owoców i nasion zależy od zapylaczy, takich jak pszczoły, które odpowiadają za 35% całkowitej produkcji roślinnej. Niestety, liczba zapylaczy spada z powodu intensywnych praktyk rolniczych, pestycydów, gatunków inwazyjnych, chorób i zmiany klimatu.

Dlaczego to jest ważne?

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to doskonała okazja, by zastanowić się nad wpływem naszych codziennych decyzji na stan środowiska. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zmiany klimatyczne, utrata bioróżnorodności i zanieczyszczenie stały się jednymi z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.

Susza i pustynnienie zagrażają podstawowym ekosystemom na całej planecie, w tym ekosystemom słodkowodnym i glebie. Rekultywacja gruntów może przeciwdziałać degradacji gleby, suszy i pustynnieniu.

Źródło: worldenvironmentday.global

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE