KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 roku

Komisja Europejska ogłosiła nowy plan dotyczący zarządzania emisjami w przemyśle, który ma przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 roku, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W komunikacie przedstawiono konkretne działania mające na celu rozwój technologii redukujących emisje oraz stworzenie warunków dla ich szerokiego wdrożenia.

Rozwój technologii

Komisja zaleciła zwiększenie wysiłków w celu ograniczenia emisji, proponując także wykorzystanie technologii wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Plan zakłada rozwój infrastruktury umożliwiającej składowanie CO2 oraz utworzenie jednolitego rynku emisji CO2 w Europie.

W ramach strategii, do 2030 roku UE ma opracować zdolność składowania co najmniej 50 milionów ton CO2 rocznie, a do 2040 roku ta liczba ma wzrosnąć do około 280 milionów ton. Komisja zamierza opracować wytyczne dotyczące procesów wydawania pozwoleń na projekty oraz utworzyć atlas potencjalnych składowisk. Planuje także ustanowić jasne ramy rozliczania emisji dwutlenku węgla z uwzględnieniem wykorzystania CO2 jako zasobu w procesach przemysłowych.

Propozycje dla biznesu

Aby zachęcić do inwestycji, Komisja proponuje szereg działań mających stworzyć atrakcyjne środowisko biznesowe. Współpracując z państwami członkowskimi, planuje również opracować narzędzia ułatwiające dopasowywanie dostawców CO2 do operatorów transportu i składowania oraz odbiorców CO2.

Komisja Europejska przedstawiła szereg działań mających zachęcić do realizacji projektów przemysłowego zarządzania emisjami dwutlenku węgla. Wśród propozycji znajduje się kontynuacja wsparcia finansowego dla projektów poprzez unijne programy infrastruktury energetycznej. Komisja planuje także zwiększyć finansowanie badań naukowych i innowacji w tym obszarze oraz ustanowić platformy do dzielenia się wiedzą na temat technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Ponadto, planowane jest intensyfikowanie współpracy międzynarodowej w zakresie harmonizacji sprawozdawczości dotyczącej emisji dwutlenku węgla oraz uwzględniania pochłaniania CO2 w międzynarodowych ramach ustalania opłat za emisje gazów cieplarnianych.

Źródło: inwestycje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE