Jeden na pięciu ankietowanych uważa, że przyrody nie da się już ocalić. To nieprawda – odpowiadają twórcy Raportu Deloitte i Respect Energy

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty

Deloitte przygotował raport “Przyroda i biznes: Ryzyka i Szanse w zmieniającej się rzeczywistości. Przewodnik dla firm”. Inicjatorem i partnerem projektu jest Respect Energy – polska firma z branży OZE. Partnerami merytorycznymi raportu zostali WWF, Global Nature Fund oraz Grid Warsaw.

Rekomendacje TNFD (grupa robocza ds. ujawniania informacji finansowych związanych z przyrodą), opublikowane we wrześniu ubiegłego roku, spowodowały masowy ruch wśród firm w kierunku podejmowania działań ochrony przyrody. Już 320 organizacji z ponad 46 krajów zobowiązało się do ujawniania informacji związanych z naturą w oparciu o te właśnie zalecenia.

Nieprzypadkowo firmy zaczynają myśleć o bioróżnorodności właśnie teraz – dopiero ostatni rok-dwa lata, to czas wchodzenia w życie wymogów raportowania działań ESG dla przedsiębiorców.

Firmy na rzecz przyrody – przewodnik po działaniach

Raport opisuje wpływ człowieka i poszczególnych działów gospodarki na naturę, ale nie tylko. Zawiera również przykłady działań ponad stu firm z Unii Europejskiej, które mogą być wskazówką, w jaki sposób każda firma, z dowolnego sektora gospodarki, może swoim działaniem wspomóc przyrodę.

Jeden na pięciu ankietowanych uważa, że dewastacja przyrody zaszła już tak daleko, że podejmowanie działań naprawczych nie ma sensu. Wbrew tym pesymistycznym nastrojom ankietowanych, raport wskazuje drogę, którą firmy mogą podążyć, aby mieć realny wpływ na zahamowanie niszczenia bioróżnorodności naszej planety.

Wnioski

Oto kluczowe wnioski Raportu:

źródło: Raport Deloitte

Pełen raport można pobrać ze strony Deloitte, zachęcamy do zapoznania się i zainspirowania pomysłami na wdrażanie proprzyrodniczych działań w swojej firmie.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty