Lhyfe – globalny lider w produkcji zielonego wodoru, OX2 – jeden z największych w Europie deweloperów lądowych elektrowni wiatrowych, oraz Velarion – innowacyjna firma z sektora zielonych nawozów, łączą siły, aby stworzyć klaster przemysłowy oparty na wodorze w gminie Ånge. Projekt ten, zlokalizowany w Grönsta na północ od Torpshammar, połączy energię wiatrową z produkcją zielonego wodoru na dużą skalę, w celu wytworzenia neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla produktów.
OX2 rozwija farmę wiatrową w Marktjärn (Torpshammar), o planowanej rocznej produkcji 1,4 TWh. Zgodnie z projektem, ta zielona energia elektryczna będzie zasilać proces wytwarzania wodoru z przewidywaną wydajnością na poziomie do 100 ton wodoru dziennie (moc elektrolizy wyniesie około 300 MW).
„Jesteśmy podekscytowani potencjałem tego projektu, który będzie wykorzystywał energię elektryczną z farmy wiatrowej Marktjärn do zasilania zielonego klastra przemysłowego, umożliwiając zrównoważony lokalny przemysł i zwiększając atrakcyjność dalszych zakładów przemysłowych w Ånge” – powiedział Anders Nilsson, szef działu lądowej energetyki wiatrowej w OX2.
„Ze względu na duże potencjalne zdolności produkcyjne prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami, których celem jest rafinacja wodoru i jego produktów ubocznych. Współpraca ta pomoże zbudować lokalny ekosystem, który przyczyni się do rozwoju gospodarki regionu i tworzenia miejsc pracy” – dodała Sara Wihlborg, koordynatorka krajowa w Lhyfe.
Zielony wodór to zielone nawozy
Velarion – kluczowy partner w tej inicjatywie – zbuduje w ramach klastra jedną z pierwszych na świecie fabryk nawozów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z projektem, ten najnowocześniejszy obiekt będzie wykorzystywał zielony wodór do produkcji zielonego amoniaku, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla w produkcji nawozów. Zielony amoniak zaspokoi rosnące zapotrzebowanie rynku na zrównoważone produkty na cele rolnictwa.
Jak przekonują przedstawiciele Lhyfe, OX2 i Velarion ich wspólna inicjatywa ma na celu uczynienie z Ånge ekologicznego centrum regionu. Długoterminowe pozytywne efekty mają sprawić, że gmina stanie się wiodącym graczem w zrównoważonym sektorze przemysłowym, przyciągając więcej firm do inwestowania. Projekt wchodzi obecnie w fazę koncepcyjną. Jego wdrożenie będzie zależało od wyciągniętych wniosków z badań, przyznania licencji operacyjnych i pozwoleń środowiskowych oraz decyzji dotyczących finansowania.
źródło: lhyfe.com