Są środki na kolejne stacje tankowania wodoru

Spółki celowe PAK-PCE Biopaliwa i Wodór oraz PAK-PCE Stacje H2 należące do Grupy Polsat Plus podpisały umowę grantową na budowę 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru rozmieszczonych przy drogach sieci TEN-T. Ważnym elementem przedsięwzięcia będą także nowe instalacje do produkcji zielonego wodoru.

Wodór jednym z filarów transformacji energetycznej

W naszym niedawnym artykule informowaliśmy o planowanych zmianach prawnych, które mają zintensyfikować działania w zakresie zielonego wodoru w Polsce. Obecnie infrastruktura czystych paliw jest u nas szczątkowa, dlatego tak bardzo cieszą kolejne informacje dostarczane przez Grupę Polsat Plus. Dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska powstanie kolejnych 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. W tej chwili podobne rozwiązania działają w Warszawie, Gdańsku i Rybniku, a lada moment mają zostać uruchomione także w Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Były one realizowane przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK przy wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z nowej infrastruktury będą mogły korzystać autobusy, samochody osobowe czy ciężarowe. Działania w tym zakresie przyczynią się do poprawy jakości powietrza, gdyż zielony wodór uznawany jest za czyste i zeroemisyjne paliwo. Pojazdy napędzane wodorem emitują z rury wydechowej „destylowaną” parę wodną, całkowicie eliminując przedostawanie się do atmosfery spalin i trujących substancji.

Szczegóły dofinansowania

Wnioskodawcy pozyskali aż 64 miliony złotych w ramach programu CEF Transport – Alternative Fuels Infrastructure Facility. Dzięki nim powstaną stacje sygnowane marką NESO („Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”). Projekt takiej infrastruktury przewiduje między innymi montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 19 kW, które dostarczają prąd do stacji, a także magazyny energii o pojemności 60 kWh, które przechowują powstające nadwyżki. W ten sposób stacja jest praktycznie samowystarczalna energetycznie. Nie wymaga także bieżącej obsługi. Tankowanie wodorem samochodu osobowego zajmuje około 3-4 minuty i zapewnia zasięg nawet do 650 kilometrów. Nieco dłużej trwa napełnianie autobusu (kilkanaście minut), a zasięg w tym wypadku wynosi około 450 kilometrów.

Warto odnotować, że to kolejna inicjatywa podjęta przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK na rynku wodoru. Spółki produkują także autobusy wodorowe NesoBus w fabryce w Świdniku oraz użytkują elektrolizer 2,5 MW od Cummins, który jest w stanie produkować 1000 kilogramów zielonego wodoru dziennie. W ten sposób Grupa buduje cały łańcuch wodorowy.

Źródło: https://grupapolsatplus.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE