Instalacja Power to Gas Grupy ORLEN oddana do użytku

W należącym do Orlenu oddziale PGNiG w Odolanowie rozpoczęła działalność innowacyjna instalacja w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas. Infrastruktura przekształca energię elektryczną, pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w paliwa gazowe, takie jak wodór. Właśnie rozpoczęto testy sprawdzające możliwości dostarczania wodoru przez sieci dystrybucji gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw w różnych urządzeniach końcowych.

Produkcja zielonego wodoru

Program już wystartował z testową produkcją zielonego wodoru, wykorzystując energię z farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 0,5 MW, znajdującej się na terenie oddziału PGNiG w Odolanowie. Instalacja, wykorzystująca proces elektrolizy, ma zdolność produkcji 20 ton wodoru rocznie. Wyprodukowane paliwo będzie mieszane z gazem ziemnym i wtłaczane do badawczej sieci dystrybucyjnej, aby sprawdzić, jak mieszanki wodoru i gazu ziemnego wpływają na elementy infrastruktury oraz urządzenia odbiorcze.

– Grupa ORLEN dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. kilometrów. Jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce. Projekt InGrid Power to Gas pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej. Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego. Unikalna wiedza i doświadczenie, które zdobędziemy w ramach InGrid Power to Gas, wykorzystamy do skutecznej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej kraju – mówi Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN. 

W wyniku testów zostaną określone optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które będą bezpieczne dla sieci dystrybucyjnej. Następnie zweryfikowane zostaną możliwości techniczne ich przesyłu. Urządzeniami końcowymi, które będą testowane na instalacji, są różne modele kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Pierwsze wyniki badań Grupa ORLEN spodziewa się uzyskać pod koniec 2024 roku.

Magazyny energii i elektrolizer

Instalacja badawcza w Odolanowie zawiera również dwa magazyny energii: magazyn energii elektrycznej o pojemności 0,4 MWh, który może zasilać elektrolizer, oraz magazyn wodoru, składający się z dwóch komór o pojemności 10 m³ każda, zdolnych jednorazowo zmagazynować ponad 50 kg tego paliwa. Elektrolizer zastosowany w instalacji jest jednym z pierwszych i największych uruchomionych w Polsce, o mocy 0,4 MW.

Współpraca z partnerami naukowymi i handlowymi

Instalacja InGrid Power to Gas będzie służyć badaniom prowadzonym przez podmioty z Grupy ORLEN, a także będzie dostępna dla partnerów naukowych i handlowych koncernu. W dalszej perspektywie prace prowadzone w demonstracyjnej instalacji umożliwią komercjalizację technologii, co pozwoli na powszechne wykorzystanie wodoru w zielonej energetyce.

Po zakończeniu rocznych badań, instalacja będzie wykorzystywana do kolejnych innowacyjnych projektów, takich jak produkcja nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru. Będzie również mogła wytwarzać mieszankę wodoru z gazem ziemnym dla lokalnych odbiorców przemysłowych.

Źródło: orlen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE