Grupa Axpo inwestuje w technologie wodorowe

Axpo i Rhiienergie budują nową instalację do produkcji zielonego wodoru w Szwajcarii, którą planuje się połączyć z elektrownią wodną Reichenau. Dzięki temu wyprodukowany wodór nie będzie generował dodatkowych emisji dwutlenku węgla.  

Trzeci projekt wodorowy  

Grupa Axpo poinformowała na swojej stronie internetowej, że budowany obiekt rozpocznie pracę jeszcze w tym roku – jesienią 2023 roku. Moc instalacji wyniesie 2,5 MW. Zgodnie z planem instalacja będzie wytwarzać 350 ton paliwa rocznie.  

Źródło: Materiał prasowy Grupy Axpo

To już trzeci projekt wodorowy realizowany przez Grupę Axpo, która dynamicznie rozwija swoje doświadczenie w tym obszarze.  

Ekologiczny wodór będzie dostarczany bezpośrednio z zakładu produkcyjnego do stacji tankowania. Może również przyczynić się do dekarbonizacji działalności przemysłowej. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na jesień 2023 roku. Axpo i Rhiienergie wspólnie inwestują w projekt ponad osiem milionów franków szwajcarskich. 

Grupa Axpo

Lokalizacja nowej instalacji  

Axpo i Rhiienergie budują instalację do produkcji zielonego wodoru przy elektrowni wodnej Reichenau w Domat/Ems, w Szwajcarii. Miejscem budowy jest teren należący do elektrowni wodnej, w której Axpo ma znaczący udział.  

Będą kolejne inwestycje    

Najnowsza inwestycja Reichenau to już trzeci obiekt wodorowy budowany przez Grupę. Pierwszą instalację Axpo uruchomiło jesienią 2022 roku przy elektrowni wodnej na Renie w Eglisau-Glattfelden. Jej moc i możliwości produkcyjne odpowiadają projektowi realizowanemu w Domat/Ems.

Grupa Axpo

W nadchodzących latach forma planuje kolejne inwestycje tego typu. Warto podkreślić, że Grupa Axpo jest jednym z wiodących graczy w dziedzinie produkcji wodoru, a w szczególności zielonego wodoru, który powstaje przy użyciu odnawialnych źródeł energii. W ramach swojej strategii Grupa Axpo rozwija technologie wodorowe oraz inwestuje w projekty produkcyjne, które pozwolą na zwiększenie wykorzystania tego paliwa w sektorach, takich jak transport, przemysł i energetyka.  

Druga instalacja powstaje przy elektrowni przepływowej Axpo w Brugg. Ma być znacznie większa niż pozostałe dwie (o mocy 15 MW), co umożliwi roczną produkcję ekologicznego paliwa na poziomie 2000 ton. W nadchodzących latach Grupa Axpo planuje dalsze inwestycje wodorowe. 

Grupa Axpo

Obecnie realizowane projekty wodorowe to nie tylko produkcja zielonego paliwa, ale również rozwój infrastruktury tankowania i transportu, a także wykorzystanie wodoru do magazynowania energii i stabilizacji sieci energetycznych. Działania te przyczyniają się do osiągnięcia celów związanych z dekarbonizacją gospodarki i walką ze zmianami klimatu.  

Źródła:

Materiały prasowe Grupy Axpo

Trzecia inwestycja wodorowa Axpo – 350 ton zielonego wodoru rocznie z Reichenau, www.axpo.com

Reichenau hydropower plant to produce hydrogen, www.axpo.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE