W Danii powstaną pierwsze masowe PtX. Łączna moc elektrolizerów wodoru wyniesie 280 MW

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Zielony wodór elektroliza Dania

Duńskie Ministerstwo Energetyki i Klimatu ogłosiło zwycięzców pierwszego w historii Danii przetargu na budowę instalacji PtX do produkcji zielonego wodoru. European Energy, jeden z największych deweloperów farm fotowoltaicznych i wiatrowych w Europie, działający również w Polsce, otrzyma lwią część dofinansowania i zrealizuje aż trzy z sześciu planowanych na terenie Danii projektów.

Aplikacje do pierwszego w historii Danii i jednego z pierwszych na świecie przetargu publicznego na budowę PtX do produkcji zielonego wodoru zostały otwarte w kwietniu, a zainteresowanie przetargiem było zaskakujące dla samego ministerstwa. Budżet wynosił 1,25 miliarda duńskich koron, natomiast firmy zgłosiły projekty na kwotę przekraczającą cztery miliardy duńskich koron.

Zwycięskie firmy, które za pieniądze duńskiego państwa wybudują i będą operować PtX to Plug Power Idomlund Denmark, European Energy/Vindtestcenter Måde K/S, European Energy/Padborg PtX ApS, Electrochaea/Biocat Roslev i European Energy/Kassø PtX Expansion ApS.

European Energy zgarnia (prawie) wszystko

European Energy, firma budująca farmy fotowoltaiki i wiatrowe również w Polsce, wraz z partnerami, otrzyma gigantyczną kwotę dofinansowania na budowę PtX do produkcji zielonego wodoru, bo 910.800.000 DKK. To dziewięciokrotnie więcej, niż Plug Power Idomlund Denmark, która ma zbudować drugą co do wielkości instalację elektrolizerów, o mocy 100 MW. European Energy zrealizuje aż trzy z sześciu zwycięskich projektów, w tym największy ze wszystkich o mocy 150 MW (lokalizacja na granicy duńsko-niemieckiej, w miejscowości Padborg).

Sześć projektów, 280 MW łącznej mocy

Sześć projektów razem zbuduje ponad 280 MW mocy elektrolizy. Tabela poniżej podsumowuje sześć zwycięskich projektów:

źródło: Energistyrelsen

Sześć zwycięskich projektów zgłosiło stosunkowo różne potrzeby wsparcia i znacznie różniące się rozmiary swoich instalacji. Projekt firmy Plug Power Idomlund Denmark ma najniższą potrzebę wsparcia, wynoszącą zaledwie 9,3 duńskich koron za GJ zielonego wodoru produkowanego.

– To silny sygnał, że wiele projektów składało oferty poniżej 70 duńskich koron za GJ. To korzystne dla konkurencji na rynku i dla zielonej transformacji – powiedział Martin Hansen, Dyrektor Zastępczy Duńskiej Agencji Energii.

Przyznane wsparcie dla zwycięskich projektów będzie wypłacane jako stała dopłata przez okres 10 lat. Firmy mają cztery lata na budowę i uruchomienie instalacji, jednak większość z nich zapowiada, że będzie gotowa do produkcji zielonego wodoru już w 2026 roku.

Źródło: Duńskie Ministerstwo Klimatu i Energii

Czytaj również:

PGE i GE będą produkować zielony wodór z morskiej turbiny wiatrowej

Orlen testuje pierwszą lokomotywę wodorową w Polsce

Zielony wodór na Żuławach Wiślanych, produkcja ruszy na dużą skalę

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty