Serwisowanie wiatraków poszukiwane

Łotewski Aerones i brytyjski Tribosonics to spółki z sektora energytech na zupełnie innym poziomie rozwoju. Łączy je jednak jedno – ich rozwiązanie służy serwisowaniu turbin wiatrowych, a kończący się właśnie rok był dla nich wyjątkowo udany!
Końcówka roku to czas podsumowań. Już niedługo będziemy mieli dla Was podcast w którym SpeedUp Venture podsumuje dla Was rok w innowacjach sektora energetycznego. Tymczasem chcemy donieść, że wśród dziesięciu najszybciej rosnących w całym roku startupów projektujących roboty znalazł się również jeden z energytech – łotewski Aerones.
Spółka zaprojektowała roboty, które samodzielnie przeprowadzają kontrolę stanu turbin wiatrowych, a na podstawie zebranych danych również dokonują koniecznych napraw czy np. odlodzenia turbin. Aerones działa od 2015 roku, a ich rozwiązanie wspomaga już 8 tysięcy turbin, w 27 krajach. Startup nabrał wiatru w żagle po zeszłorocznej udanej zbiórce w wysokości 38,9 miliona dolarów. Przewodziły jej Lightrock i Haniel, przy udziale m.in. Blume Equity, Change Ventures, Metaplanet i Mantas Mikuckas.
Spółka na swojej stronie chwali się tym, że jej klienci odpowiadają za pięćdziesiąt procent globalnej “pojemności” turbin wiatrowych. Wśród nich warto wymienić: NextEra, GE, Vestas, Enel i Siemens Gamesa.
Dużo mniejsza spółka, brytyjskie Tribosonics, który oferuje rozwiązanie dla wiatraków podobne do tego rozwiniętego przez Aerones, zebrała w tym tygodniu od inwestorów 1,5 miliona funtów. Wśród inwestorów znalazł się m.in. NPIF – Mercia Equity Finance.
Czytaj również:
Turbiny wiatrowe – zasada działania i rozwój
Powstała pierwsza morska turbina wiatrowa w Nowym Jorku
Sto kilometrów od frontu na Ukrainie powstała farma wiatrowa