Ruszył program „Czyste Powietrze dla powodzian”

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
lądek zdrój powódź
Źródło: Shutterstock

Właściciele domów uszkodzonych w wyniku powodzi mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na odbudowę i termomodernizację swoich nieruchomości. Program „Czyste Powietrze dla powodzian” wystartował 12 grudnia o godzinie 12:00. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył na ten cel 300 milionów złotych. Program skierowany jest do mieszkańców czterech województw najbardziej dotkniętych wrześniową powodzią: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Dzięki uproszczonym procedurom, skróconemu czasowi rozpatrywania wniosków i szybkiej ścieżce wypłat, wsparcie ma trafić do poszkodowanych możliwie jak najszybciej.

Komu przysługuje wsparcie?

Pomoc finansowa przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 roku. Warunkiem jest potwierdzenie strat przez gminę, przy czym zakres zniszczeń musi wynosić co najmniej 5%. Program nie obejmuje nieruchomości, które już korzystają z dofinansowania w ramach wcześniejszych edycji programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie z NFOŚiGW można jednak łączyć z zasiłkiem celowym wypłacanym w ramach pomocy remontowo-budowlanej, o ile całkowita kwota wsparcia nie przekroczy 100% kosztów przedsięwzięcia.

Na co można przeznaczyć środki?

Dofinansowanie obejmuje szeroki zakres działań, takich jak:

  • przeprowadzenie audytu energetycznego,
  • wymiana źródła ciepła,
  • termomodernizacja budynku,
  • instalacja fotowoltaiki.

Wsparcie będzie dostępne niezależnie od dochodów w formie podstawowej dotacji. Dla osób z niższymi dochodami przewidziano wyższe progi wsparcia, z maksymalną kwotą dotacji do 136,2 tys. zł. Wprowadzono również limity kosztów kwalifikowanych, aby zapobiec zawyżaniu cen przez wykonawców.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Nabór wniosków rozpoczął się 12 grudnia 2024 roku i potrwa do 31 marca 2025 roku lub do wyczerpania środków. Dokumenty można składać w odpowiednich Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

  • dolnośląskie – WFOŚiGW we Wrocławiu,
  • opolskie – WFOŚiGW w Opolu,
  • lubuskie – WFOŚiGW w Zielonej Górze,
  • śląskie – WFOŚiGW w Katowicach.

Wnioski o dotacje będą rozpatrywane w terminie do 14 dni od ich złożenia. Po akceptacji wniosku i dostarczeniu wymaganych dokumentów, dzięki szybkiej ścieżce płatności środki zostaną wypłacone w ciągu kolejnych 14 dni.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
next energy

NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

E-magazyny.pl, jako patron medialny wydarzenia, zaprasza na wyjątkową konferencję, która odbędzie się podczas targów energii odnawialnej Solar Energy Expo, które corocznie odbywają się w Ptak Warsaw Expo (podwarszawski Nadarzyn). Wydarzenie NextGen Energy:Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność jest dedykowane zarówno przedsiębiorstwom, samorządom, jak…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
samochody spalninowe

Jest postulat zniesienia zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. Platforma Obywatelska (PO) i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), zaapelowała do Komisji Europejskiej o wycofanie się z planowanego zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Na konferencji…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty