Zużycie gazu i węgla do produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii najniższe od dekad

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez brytyjskie elektrownie gazowe i węglowe spadła w ubiegłym roku o 20 proc., a zużycie paliw kopalnych jest na najniższym poziomie od 1957 roku. Brytyjskie elektrownie zasilane paliwami kopalnymi odpowiadały za około jedną trzecią dostaw energii elektrycznej w 2023 r., a odnawialne źródła energii za rekordowe 42%.

Ile energii wyprodukowały paliwa kopalne?

Zgodnie z raportem Carbon Brief elektrownie gazowe w Wielkiej Brytanii wygenerowały w zeszłym roku 31% energii elektrycznej, czyli 98 terawatogodzin (TWh). Ostatnia pozostała elektrownia węglowa wyprodukowała wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zaspokoić zaledwie 1% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię (4 TWh).

Dane za 2024 rok zapewne będą jeszcze bardziej optymistyczne pod względem dekarbonizacji, ponieważ ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii ma zostać zamknięta we wrześniu. Elektrownia węglowa Ratcliffe on Soar, należąca do niemieckiego przedsiębiorstwa energetycznego Uniper, ma zostać zamknięta przed następną zimą po ponad 55 latach eksploatacji.

2023 to trzeci rok w tej dekadzie, w którym odnawialne źródła energii, w tym energia wiatrowa, słoneczna, wodna i biomasa, przewyższyły w produkcji energii paliwa kopalne.

Przyczyny

Paliwa kopalne zostały wyparte z brytyjskiego systemu elektroenergetycznego przez gwałtowny wzrost produkcji energii odnawialnej w połączeniu z wyższym importem energii elektrycznej z Francji i Norwegii oraz długoterminowym trendem spadku popytu.

Wyższy import energii w ubiegłym roku był spowodowany wzrostem produkcji energii w elektrowniach jądrowych we Francji i elektrowniach wodnych w Norwegii.

Warto zaznaczyć również, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii spadło o 22% od szczytu w 2005 roku. Jest to efekt bardziej energooszczędnych domów i urządzeń codziennego użytku, a także spadku w brytyjskim sektorze produkcyjnym.

W ostatnich tygodniach deweloperzy morskich elektrowni wiatrowych dali zielone światło dla kolejnych czterech dużych farm na wodach Wielkiej Brytanii, w tym największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3, która zostanie zbudowana u wybrzeży North Yorkshire przez duńską firmę Ørsted.

Źródło: theguardian.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE