Zmiany ustawy o OZE – zmiana definicji małej instalacji i przedłużenie systemów wsparcia

11 sierpnia Sejm przyjął zmianę ustawy o OZE. Ustawa umożliwia przedłużenie działania programów pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł oraz ogranicza obowiązki koncesyjne dla małych instalacji OZE.

Przedłużenie wsparcia dla wytwórców energii z OZE

Ustawa zakłada też przedłużenie do 30 czerwca 2047 roku niektórych mechanizmów dotyczących maksymalnego okresu otrzymywania wsparcia dla instalacji, w tym m.in. obowiązku zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach tzw. systemów FIT oraz FIP, obowiązku zakupu energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego.

Zmiany w obowiązkach koncesyjnych

Warto zauważyć, że regulacja zakłada ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. W definicji małej instalacji podniesiono próg zainstalowanej łącznej mocy elektrycznej z 0,5 MW do 1 MW lub mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu z 0,9 MW do 3 MW. 

Zmiany w obszarze zagospodarowania przestrzennego

Ustawa wprowadza zmiany w zakresie mocy urządzeń wytwarzających energię z OZE, które będą mogły być lokalizowane bez konieczności uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego danej gminy, z obecnie obowiązującej mocy zainstalowanej 100 kW do 500 kW. Dodatkowo zwolnienie obejmuje również urządzenia inne niż wolnostojące (czyli w praktyce zamontowane na dachach budynków).

nie będą musiały być uwzględniane wolnostojące urządzenia fotowoltaiczne o mocy do 1 MW ani urządzenia fotowoltaiczne inne niż wolnostojące, czyli np. panele dachowe oraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem.

Grunty KOWR pod instalacje OZE dla spółek państwowych

Według nowej ustawy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł przekazywać w trybie bezprzetargowym w dzierżawę grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod budowę OZE w trybie bezprzetargowym, ale tylko spółkom Skarbu Państwa.

Przyszłość wsparcia dla inwestycji OZE

Ponadto dokument określa długoterminowy harmonogram udzielania wsparcia wytwórcom OZE przez sześć kolejnych lat. Natomiast rozporządzenie ma określić ilość i wartość energii elektrycznej z OZE, które mogą zostać sprzedane w aukcji w latach 2022–2027.

Rozwiązania wchodzą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródła:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/rzad-przyjal-projekt-zmian-w-ustawie-o-oze-mniej-instalacji-w-planach

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/sejm-za-zmiana-definicji-malej-instalacji-oze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE