Zielona rewolucja w ochronie zdrowia: innowacyjny krok szpitala w Wolicy

W obliczu rosnących kosztów utrzymania i rosnącej potrzeby redukcji śladu węglowego, sektor medyczny staje przed wyzwaniami wymagającymi innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest transformacja energetyczna i inwestycja w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika. Na taki krok zdecydował się Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, który już od 12 miesięcy użytkuje nowoczesny system fotowoltaiczny od SolarEdge.

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy przyjmuje holistyczne podejście do zdrowia, w którym środowisko naturalne i technologia idą w parze z leczeniem. Zrównoważony rozwój i działania na rzecz klimatu są w centrum zainteresowania szpitala od ponad dekady, dlatego oczywistą decyzją była inwestycja placówki w system fotowoltaiczny.

Zrealizowana na dachach szpitala instalacja fotowoltaiczna o mocy 199,8 kWp, zajmująca powierzchnię 968 m2, stanowi kluczowy krok w kierunku samowystarczalności energetycznej placówki. Wykorzystanie 438 modułów fotowoltaicznych firmy BB-ECO oraz 6 falowników z optymalizatorami mocy SolarEdge, pozwoliło na stworzenie systemu o wysokiej efektywności, przystosowanego do specyficznych wymogów obiektu medycznego. Inwestycję udało się zrealizować dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

„Przy wyborze systemu fotowoltaicznego kierowaliśmy się dwoma ważnymi aspektami. Pierwszy z nich to jakość produktu i innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz optymalizacja mocy, czyli taki system, który pozwala, aby moduły fotowoltaiczne wytwarzały maksymalną ilość energii elektrycznej. Bardzo ważne dla nas były również wiarygodność i rzetelność firmy, stąd – w drodze przetargu – wybraliśmy firmę instalacyjną Aurelum i rozwiązania SolarEdge” – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Głównym celem instalacji było znaczące obniżenie kosztów operacyjnych szpitala, ograniczenie zależności od zewnętrznych dostawców energii oraz przyczynienie się do redukcji emisji CO2. Decyzja o wyborze technologii SolarEdge była podyktowana zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa dostępnymi w rozwiązaniach firmy oraz możliwością optymalizacji mocy, co pozwala panelom pracować na maksymalnych obrotach. Położony w malowniczym otoczeniu lasu szpital, dzięki zastosowaniu rozwiązań SolarEdge pozwalających na precyzyjny monitoring instalacji, pokonał wyzwania związane z zacienieniem, zapewniając efektywną pracę systemu PV i szybki zwrot inwestycji, szacowany na około 4 lata.

Instalacja PV osiąga około 78% mocy zainstalowanej, co jest wynikiem bardzo dobrym, biorąc pod uwagę specyfikę lokalizacji. Na ten moment oszczędności wynikające z wykorzystania instalacji osiągają poziom około 200 tysięcy złotych rocznie, co znacząco wpływa na redukcję kosztów operacyjnych. Inwestycja pokrywa dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną, co pozwala na pokrycie około 50% kosztów utrzymania. Takie wyniki są świadectwem tego, jak zaawansowana technologia SolarEdge może zrewolucjonizować zarządzanie energią w sektorze medycznym.

 „Instalacja, którą mieliśmy okazję wykonać była dla nas ogromnym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną infrastrukturę obiektu. Musieliśmy zastosować aż 6 różnych systemów montażowych, zarówno na dachach obiektów, jak i na gruncie. Zrealizowana z sukcesem, inwestycja w dużej mierze wpływa pozytywnie na przeciwdziałanie zmianom klimatu i pozwala obniżyć emisję CO2 do atmosfery. A zastosowanie innowacyjnych rozwiązań SolarEdge pozwala nam i inwestorowi w pełni nadzorować pracę systemu fotowoltaicznego” – mówi Mariusz Stempniak, współwłaściciel firmy Aurelum.

Włączenie fotowoltaiki do infrastruktury szpitalnej nie tylko przekłada się na oszczędności finansowe, szacowane na około 200 tysięcy złotych rocznie, oraz zmniejsza jego zależność od tradycyjnych źródeł energii, ale również wpisuje się w strategię ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie), podnosząc standardy ekologiczne i społeczne placówki. Warto podkreślić, że dla placówek medycznych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest stałe i znaczące, fotowoltaika może oferować nie tylko redukcję kosztów, ale również większą niezależność energetyczną oraz promuje obraz instytucji jako lidera w dziedzinie innowacji i ochrony środowiska. Takie inwestycje są szczególnie korzystne dla szpitali, gdzie ciągłość zasilania jest kluczowa, a koszty energii stanowią znaczną część budżetu operacyjnego.

Realizacja tego projektu dostarcza cennych informacji dla innych szpitali i placówek medycznych, rozważających inwestycje w fotowoltaikę. Szpital w Wolicy udowadnia, że zaawansowane technologicznie instalacje PV mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne, zapewnić większą niezależność energetyczną, a także przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej i ochrony środowiska. Zaangażowanie i współpraca na wszystkich etapach projektu, od planowania po realizację, umożliwiły osiągnięcie celów inwestycyjnych, podkreślając rolę odnawialnych źródeł energii w tworzeniu zrównoważonej przyszłości sektora medycznego- komentuje Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Technologies Poland.

Proekologiczne działania szpitala nie pozostają bez echa. Szpital w Wolicy został wyróżniony w rankingu Zielonych Inicjatyw 2023 za modernizację swojej infrastruktury. Jest też pierwszym w Polsce członkiem Global Green and Healthy Hospitals – sieci promującej zrównoważony rozwój w sektorze zdrowia, w ramach której szpital otrzymał dwie nagrody – Mistrz Klimatu oraz Złoty Medal za budowanie odporności klimatycznej placówki. Dzięki członkostwu w Global Green and Healthy Hospitals, szpital z Wolicy ustanawia nowe standardy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w sektorze medycznym, inspirując inne placówki do naśladowania tych praktyk. To przyczynek do szerszej dyskusji o roli odnawialnych źródeł energii w sektorze zdrowia, podkreślający potrzebę inwestowania w zieloną energię jako element strategii zarządzania placówkami medycznymi.

Źródło: informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE