Zerowe emisje i 100% OZE w Tasmanii

Mimo, że Tasmania osiągnęła cel zerowych emisji gazów cieplarnianych netto i korzysta w 100% z energii odnawialnej, to na tym się działania tego australijskiego stanu na rzecz klimatu nie kończą.

Osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych netto i 100% energii odnawialnej było celem, ale nie końcem działań na rzecz klimatu. Tasmania osiągnęła cel zerowych emisji gazów cieplarnianych netto już w 2015 roku. Natomiast w listopadzie 2020 roku Tasmania stała się miejscem w pełni zasilanym energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Przyczyniły się do tego w dużej mierze projekty energii wiatrowej i wodnej.

Zerowe emisje netto, czyli jakie?

Jeśli mówimy, że Tasmania osiągnęła cel zerowych emisji netto, to nie mamy na myśli tego, że emisje gazów cieplarnianych całkowicie zniknęły. Wyrażenie „zerowe emisje netto” oznacza, że ​​emisje są nadal generowane. Jednak jednocześnie są one równoważone w innych miejscach taką samą wartością.

Zielone lasy i naturalne krajobrazy zajmują dużą powierzchnię Tasmanii. Dzięki temu każdego roku są one w stanie pochłaniać i magazynować więcej dwutlenku węgla niż wynosi jego emisja.

Czynniki sprzyjające zerowym emisjom

Wszelkie doświadczenia związane z walką ze zmianami klimatycznymi pokazują, że redukcja emisji gazów cieplarnianych w niektórych miejscach jest prostsza. Natomiast w innych miejscach jest trudniejsza. Tasmania należy do tej części Australii, w której efekty działań na rzecz klimatu przychodzą łatwo w porównaniu z innymi regionami.

Przede wszystkim Tasmania posiada bogate zasoby hydroelektryczne. Świadczą o tym m.in. opady deszczu, które są obfite, oraz górzysta topografia stanu. Oprócz tego teren jest znakomicie przystosowany do projektów wiatrowych. Częstość występowania wiatru na tym obszarze jest duża, szczególnie w północnej części stanu.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym redukcji emisji jest zalesienie. Tasmania ma powierzchnię 68 401 km², z czego prawie połowa to lasy. Lasy tasmańskie to skuteczne i naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla z atmosfery.

Nowy cel: 200% OZE

Chociaż Tasmania osiągnęła już cele zero emisji netto i 100% odnawialnych źródeł energii, to działania na rzecz klimatu nadal kontynuuje, wykorzystując swoje naturalne atuty. Dlatego też rząd ustanowił dla stanu nowy cel.

Według najnowszych planów, do 2040 roku Tasmania ma osiągnąć 200% OZE. Jeśli to założenie się spełni, to Tasmania będzie produkowała energię elektryczną z odnawialnych źródeł w ilości dwukrotnie większej niż wynosi jej obecne zapotrzebowanie. Dlatego nadwyżki wyprodukowanej energii będą eksportowane. Prawdopodobnie będą kierowane do stanu Wiktoria na kontynencie australijskim za pośrednictwem nowego kabla Marinus Link o wartości 3,5 miliarda dolarów. Kabel Marinus Link o mocy 1500 MW miałby wzmocnić istniejący kabel Basslink o mocy 500 MW między stanem Tasmania a Wiktoria.

Źródła:

https://theconversation.com/tasmanias-reached-net-zero-emissions-and-100-renewables-but-climate-action-doesnt-stop-there-160927

http://www.premier.tas.gov.au/releases/tasmania_achieves_zero_net_emissions_for_the_first_time

http://www.premier.tas.gov.au/site_resources_2015/additional_releases/tasmania_surges_to_100_renewable_energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE