Zakończyło się spotkanie ministrów w ramach Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Co ustalono?

Przedstawiciele sektora energetycznego z całego świata zgromadzili się w Paryżu na spotkaniu ministerialnym Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), które odbyło się z okazji 50. rocznicy istnienia tej organizacji. Dwudniowe wydarzenie zaowocowało silnym zobowiązaniem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz przyspieszenia transformacji, mającej na celu utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5 °C.

Spotkanie zgromadziło ministrów energii i klimatu z blisko 50 krajów. Przewodzili mu –irlandzki minister środowiska i klimatu Eamon Ryan oraz francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Na spotkaniu podkreślono potrzebę zdecydowanych działań i wzmożonej współpracy na poziomie międzynarodowym w celu przyspieszenia transformacji światowego systemu energetycznego. Szczególnie w kontekście narastającej niepewności geopolitycznej oraz kolejnych rekordów temperatur na całym świecie.

„Chciałbym powiedzieć, jak bardzo jesteśmy dumni, że możemy gościć Międzynarodową Agencję Energetyczną w Paryżu. Jestem dumny, ponieważ od czasu kryzysu naftowego, który doprowadził do utworzenia Agencji w 1974 r., współpraca międzynarodowa w kwestiach energetycznych nigdy nie przestała być absolutną koniecznością” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w materiale wideo opublikowanym podczas konferencji.

Rozszerzenie działalności MAE

Gośćmi specjalnymi na konferencji byli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry oraz była prezydent Irlandii Mary Robinson.

Podczas konferencji potwierdzono pogłębienie współpracy z największymi gospodarkami wschodzącymi. Przede wszystkim pojawiło się zielone światło na rozmowy z Indiami na temat ich wniosku o pełne członkostwo w MAE. Ponadto ogłoszono utworzenie regionalnego centrum współpracy w Singapurze.

Postanowienia

Ministrowie z państw członkowskich MAE przedstawili we wspólnym komunikacie 46 punktów, które będą wyznaczać kierunek działań Agencji. Wśród nich znalazły się takie obszary jak zapewnienie globalnego bezpieczeństwa energetycznego, koordynacja walki ze zmianą klimatu oraz zwiększenie nakładów finansowych na rzecz transformacji energetycznej.

Ministrowie wezwali także MAE do kontynuowania śledzenia postępów w realizacji zobowiązań podjętych na COP28.

Rola magazynów energii

W trakcie debaty dotyczącej dotychczasowej współpracy państw członkowskich MAE, wiceminister klimatu Miłosz Motyka podkreślił, że obniżenie kosztów magazynowania energii jest kluczowym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zaznaczył, że taka zmiana pomoże w zwiększeniu integracji odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi.

Wiceminister zauważył również, że innowacyjne technologie potrzebują zarówno cierpliwego, jak i długoterminowego finansowania. W tym kontekście wskazał, że władze powinny wyraźnie sygnalizować inwestorom, że jeśli dana technologia spełnia określone wymagania i przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, to będzie otrzymywać wsparcie.

Źródło: iea.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE