Zakończył się pierwszy etap budowy jednej z największych farm PV w Polsce

Polska Grupa Energetyczna (PGE) ogłosiła zakończenie pierwszego etapu budowy farmy fotowoltaicznej PV Jeziórko, która obecnie jest jednym z największych tego typu projektów w Polsce. Położona na obszarze około 50 hektarów, farma osiągnęła moc ponad 50 MW, co pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej dla znacznej liczby gospodarstw domowych. To jednak tylko początek, gdyż do końca pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnie 100 MW, a docelowo planowana jest rozbudowa do około 220 MW.

Plany rozbudowy farmy Jeziórko i innowacyjne moduły

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podkreślił znaczenie tego wydarzenia, mówiąc: „Otwieramy dziś pierwszy etap jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko, o mocy 50 MW. Pozwoli ona zasilić w energię elektryczną blisko 24 tysiące gospodarstw domowych. W przyszłym roku rozbudujemy tę elektrownię do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do około 125 tysięcy gospodarstw domowych.”

Farma fotowoltaiczna PV Jeziórko jest zlokalizowana w Gminie Grębów, około 10 kilometrów od Tarnobrzega. Składa się z niemal 100 tysięcy nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy przekraczającej 500 W każdy. Dzięki swoim parametrom technicznym, panele te mogą osiągać wysoką wydajność, nawet w warunkach pogodowych typowych dla polskich stref klimatycznych. Co istotne, panele zamontowane na farmie są bifacjalne, co oznacza, że są zdolne do absorbowania światła zarówno od przodu, jak i od tyłu, co przyczynia się do zwiększenia produkcji energii o kilka procent.

PGE z ogromnymi mocami OZE

PGE planuje kontynuację procesu budowy nowych farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Spółka posiada już około 3000 hektarów gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy przekraczającej 2 GW. To zgodne z długofalowymi celami strategicznymi PGE, które zakładają posiadanie przez spółkę 3 GW mocy zainstalowanych w instalacjach fotowoltaicznych do 2030 roku.

PGE Energia Odnawialna, będąca częścią Grupy Kapitałowej PGE, jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Jej portfolio obejmuje 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe i 30 farm fotowoltaicznych, łącząc moc zainstalowaną wynoszącą około 2530 MW. To dowód na zaangażowanie PGE w rozwijanie odnawialnych źródeł energii i promowanie zrównoważonej przyszłości energetyki w Polsce.

Źródło: gkpge.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE