Zakaz użycia oleju palmowego i soi w biopaliwach – Belgia

Rząd belgijski prawdopodobnie zakaże stosowania oleju palmowego i sojowego w biopaliwach. Zgodnie z obecnym projektem zakaz wprowadzania takich produktów na rynek belgijski miałby obowiązywać od 2022 roku.

22 marca 2021 roku rząd belgijski powiadomił Komisję Europejską o projekcie krajowego dekretu dotyczącego odnawialnych źródeł energii. W ten sposób ma zostać wprowadzony zakaz dostarczania biopaliw i biogazów z oleju palmowego i oleju sojowego na rynek belgijski. Nowe zasady miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Ciemna strona soi i oleju palmowego

Paliwa te [z oleju palmowego i sojowego] mają niewielką lub żadną przewagę nad konwencjonalnymi paliwami kopalnymi z punktu widzenia klimatu, ale prowadzą do wylesiania, utraty bioróżnorodności, a nawet łamania praw człowieka.

Zakia Khattabi sprawuje obecnie funkcję Ministra Środowiska i Klimatu w Belgii. Z przytoczonych przez nią badań wynika, że zużycie biodiesla na bazie oleju palmowego w Belgii wzrosło dziesięciokrotnie w latach 2019-2020. Oznacza to, że wyniosło aż 231 mln litrów. Taka ilość wymaga wykorzystania pod uprawę gruntu o powierzchni „ponad 100 tys. boisk piłkarskich”.

Z badań wiemy, że co najmniej połowa tych plantacji palmy olejowej została posadzona na gruntach, które niedawno zostały wylesione.

Dlatego wkrótce producenci biodiesla będą musieli przejść na biopaliwa innej generacji.

Deklaracja Amsterdamska a biopaliwa

W styczniu 2021 roku Belgia przystąpiła do Partnerstwa Deklaracji Amsterdamskiej. Celem Deklaracji jest wyeliminowanie wylesiania powodowanego produkcją rolną. Zgodnie z postanowieniami cel ten kraje osiągną do 2025 roku.

Zakia Khattabi powiedziała niedawno, że decyzja wprowadzająca zakaz używania oleju palmowego i sojowego w biopaliwach wynika z troski o środowisko. Dokładnie chodzi właśnie o działania na rzecz zwalczania wylesiania. Jest to pierwszy środek jaki Belgia podejmuje od momentu przystąpienia do Partnerstwa Deklaracji Amsterdamskiej.

Rząd federalny zmniejszy również popyt na biopaliwa, koncentrując się na transporcie elektrycznym i kolejowym.

Belgia realizuje europejską politykę

Kiedy okazało się, że dotychczasowa polityka biopaliwowa ma negatywny wpływ na środowisko, państwa zaczęły szukać rozwiązania tego problemu. Starają się jemu przeciwdziałać realizując spójne działania m.in. w ramach Deklaracji Amsterdamskiej.

Oznacza to, że podobny zakaz jak ten w Belgii, wprowadziły też inne kraje europejskie, m.in. Dania, Francja, Austria i Holandia. Te kraje zakazały stosowania biodiesla na bazie oleju palmowego. Powód jest ten sam – uprawa i pozyskiwanie coraz większych ilości oleju palmowego wiąże się z przekształceniem wielu lasów i torfowisk na plantacje przemysłowe. Z wnikliwych analiz wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat olej sojowy i palmowy stały się jednymi z ważnych powodów wylesiania lasów Amazonii i Chaco w Ameryce Południowej.

Źródła:

https://www.fas.usda.gov/data/belgium-belgium-ban-palm-and-soya-oil-use-biofuels-2022

https://news.mongabay.com/2021/04/belgium-bans-biofuels-made-from-palm-oil-soy/?fbclid=IwAR1KE4-6wOI0BdJzzWL2mfP-bRI57v9NthInVOVlZe3C_-MPgx6qfMYGZGY

https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/164687/belgium-to-ban-soy-and-palm-oil-in-biofuels-from-2022-environment-climate-zakia-khattabi-sustainability-amsterdam-declatation-partnership/

https://www.ofimagazine.com/news/belgium-set-to-ban-soya-and-palm-oil-use-in-biofuels

https://biofuels-news.com/news/belgium-leads-way-in-banning-soy-and-palm-oil-biofuels/

https://www.argusmedia.com/en/news/2205046-belgium-to-ban-palm-and-soybased-biofuels-from-2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE