Zakaz składowania turbin wiatrowych na wysypiskach

Organizacje promujące odnawialne źródła energii wzywają do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu składowania łopat turbin wiatrowych na wysypiskach śmieci. Naukowcy i przedsiębiorstwa badają możliwości ich recyklingu.

Na kongresie Hiszpańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wystąpił Juan Virgilio Márquez, jego dyrektor generalny, oraz Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope. Wezwali oni Komisję Europejską do zaproponowania ogólnoeuropejskiego zakazu składowania starych łopat turbin wiatrowych na wysypiskach. Co ważne, zakaz powinien dotyczyć również innych dużych elementów kompozytowych nowoczesnych turbin wiatrowych. Zgodnie z propozycją zakaz miałby wejść w życie do 2025 roku.

Energia wiatrowa to zielona technologia. Zrównoważony rozwój jest częścią naszego DNA. Dlatego nieustannie dążymy do dalszego ograniczania naszego wpływu na środowisko. Zakaz składowania łopat turbin wiatrowych na wysypiskach pomoże przyspieszyć rozwój zrównoważonych technologii recyklingu. Austria, Finlandia, Niemcy i Holandia wprowadziły już zakaz składowania. Wzywamy jednak Komisję Europejską do zaproponowania zharmonizowanego europejskiego podejścia.

Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope

Pilna potrzeba recyklingu turbin wiatrowych

Branża wiatrowa dynamicznie się rozwija i często wprowadza ulepszenia turbin. Dzieje się to na przykład poprzez instalowanie większych łopatek, zdolnych do wytwarzania większej ilości energii. Brzmi dobrze, ale częste ulepszenia i wymienianie części na nowe powoduje problemy ze składowaniem starych. Turbiny wiatrowe mogą więc stać się poważnym problemem, jeśli nie będą poddawane recyklingowi.

Jako branża jesteśmy zdeterminowani, aby być w czołówce zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego. Łopaty turbin wiatrowych są nietoksyczne i bezpieczne na wysypiskach, ale uważamy, że składowanie to marnowanie cennych zasobów.

Juan Virgilio Márquez

WindEurope przewiduje, że rocznie około 25 000 ton łopat turbin wiatrowych osiągnie koniec okresu eksploatacji do 2025 roku. Ponadto ta ilość wycofanych z eksploatacji łopat może podwoić się do 2030 roku, osiągając wielkość do 52 000 ton rocznie. W kolejnych latach światowe odpady z tego powodu mogą być jeszcze większe. Dlatego naukowcy i przedsiębiorcy różnych branż łączą siły, poszukując nowych możliwości dla starych turbin. Brane są pod uwagę rozmaite opcje – od ponownego ich użycia, przez recykling aż po odzyskanie 100% wycofanych z eksploatacji łopat.

Nasze zobowiązanie do zakończenia składowania łopat turbin wiatrowych do 2025 roku pomoże sprawić, że zrównoważone metody recyklingu staną się opłacalne. Hiszpania jest drugim co do wielkości rynkiem energii wiatrowej w Europie. Hiszpański sektor energetyki wiatrowej dołącza do tej inicjatywy proponowanej przez WindEurope.

Juan Virgilio Márquez

Wkład innych branż i rola rządu

Istnieje potrzeba dużego zaangażowania decydentów i użytkowników innych branż, aby recykling stał się opłacalny. Rola władz poszczególnych krajów może być duża. Rządy powinny zwiększyć finansowanie badań i rozwoju w zakresie komercjalizacji i zwiększania skali różnych technologii recyklingu łopat. Wsparcie finansowe w procesie powinna zapewnić również Unia Europejska.

Obecnie żywotność lądowej farmy wiatrowej wynosi około 20-25 lat. 85-90% całkowitej masy turbiny można już poddać recyklingowi, ale nie jest to proste. Turbiny zawierają złożone materiały kompozytowe podnoszące ich wydajność, ale późniejsze ich oddzielenie jest czasochłonne i aktualnie nieopłacalne. Na szczęście, podobne materiały są ważne też w innych sektorach – takich jak lotnictwo, motoryzacja, transport morski, aeronautyka, sprzęt rekreacyjny i sportowy, budownictwo i budownictwo.

Nie jesteśmy w tym sami. Rozpoczęliśmy już współpracę międzybranżową z innymi sektorami, które pracują nad technologiami recyklingu kompozytów. Właściwe prawodawstwo pomoże wesprzeć tworzenie opłacalnych łańcuchów wartości recyklingu i zachęcić rynek materiałów pochodzących z recyklingu.

Giles Dickson

Źródła:

https://windeurope.org/newsroom/press-releases/wind-industry-calls-for-europe-wide-ban-on-landfilling-turbine-blades/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE