Wyniki kontroli UOKiK – 94% pomp ciepła nie spełniało wymagań

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie przeprowadziły kontrolę 564 pomp ciepła (36 modeli) wyprodukowanych poza Unią Europejską. Celem kontroli było zapobieżenie wprowadzeniu na nasz rynek urządzeń, które nie spełniają wymaganych standardów.

W oddziałach celnych w całej Polsce sprawdzano pompy ciepła importowane do naszego kraju drogą powietrzną, lądową oraz morską. To właśnie drogą morską do naszych granic przybywa ich najwięcej. Wyniki kontroli nie są optymistyczne. W przypadku aż 94% przebadanych modeli pomp ciepła wykryto nieprawidłowości. Większość z nich dotyczyła kwestii związanych z dokumentacją – wykryto brak deklaracji zgodności UE, etykiet energetycznych czy kart produktów bądź ich niepoprawne sporządzenie, niezgodne z przyjętymi normami. Gdyby urządzenia te trafiły na rynek, konsument nie miałby dostępu do pełnych i rzetelnych informacji dotyczących ich specyfikacji technicznej.

UOKiK, IH i KAS zatrzymały na granicy 463 pompy ciepła niespełniające obowiązujących norm. 101 urządzeń ostatecznie zostało dopuszczonych do obrotu – z czego 62 sztuki po działaniach korygujących (m.in. po uzupełnieniu niezbędnej dokumentacji).

– Zależy nam na tym, by eliminować produkty niezgodne najszybciej, jak to możliwe. Dzięki współpracy z Krajową Administracją Skarbową mogliśmy sprawdzić urządzenia, zanim zostały dopuszczone do obrotu – tym samym pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK bierze pod lupę rynek OZE

UOKiK kontroluje nie tylko pompy ciepła, ale szerzej przygląda się rynkowi OZE w kontekście ochrony praw konsumentów. Postępowania te koncentrują się głównie na kwestiach dotyczących niedozwolonych klauzul umownych, niewywiązywania się z obowiązku respektowania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na braku przekazywania konsumentom istotnych informacji niezbędnych do podjęcia świadomej decyzji o zakupie.

Chodzi tu o takie informacje jak warunki gwarancji, przewidywane efekty użytkowania instalacji, wyniki audytu oraz potencjalne dofinansowania. Dodatkowo, badane są przypadki wprowadzania konsumentów w błąd co do charakteru, zakresu i wartości dofinansowań.

ródło: uokik.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE