Wskaźnik Atrakcyjności Kraju pod kątem OZE

Wskaźnik Atrakcyjności Kraju pod kątem Energii Odnawialnej bada się od 2003 roku. Na podstawie jego wyników co dwa lata publikuje się ranking 40 krajów, które są najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycji w energię odnawialną.

Indeks Atrakcyjności Kraju pod kątem Energii Odnawialnej (Renewable Energy Country Attractiveness Index – RECAI) jest miarą stosowaną od około 18 lat. Wskaźnik bada atrakcyjność poszczególnych krajów pod względem inwestycji w energię odnawialną, uwzględniając możliwości wdrożenia. Wyniki publikuje się w odstępach dwuletnich. Publikacje te przyjmują formę rankingów składających się z 40 największych rynków na świecie. To kluczowy element realizacji planu transformacji energetycznej. Takie rankingi są lustrem globalnych trendów rynkowych.

5 najbardziej atrakcyjnych krajów wg OZE

Powyższa grafika przedstawia 40 krajów, które obecnie są najbardziej atrakcyjne w omawianym zakresie. Aktualny ranking jest pogrubiony, natomiast cyfry podane w nawiasach dotyczą poprzedniego rankingu. Niezmiennie, pierwsze miejsce według Wskaźnika Atrakcyjności Kraju pod kątem Energii Odnawialnej zajmują Stany Zjednoczone. Podobnie, na drugim miejscu plasują się Chiny. Dopiero na trzeciej pozycji widać zmianę w porównaniu do rankingu sprzed dwóch lat. W bieżącym rankingu trzecie miejsce zajmują Indie. Wyprzedziły one Australię, która z trzeciego miejsca spadła aż na miejsce szóste. Aktualnie w rankingu przed Australią jest jeszcze Wielka Brytania (4 miejsce) i Francja (5 miejsce).

Z pierwszej grafiki można wyczytać dalsze pozycje w rankingu, licząc do 40. Znajdują się tam również informacje na temat metodologii badania. Dodatkowo w dalszej części artykułu omawiamy postanowienia odnośnie OZE wybranych państw ujętych w rankingu.

Natomiast druga grafika, znajdująca się poniżej, jest materiałem uzupełniającym. Dostarcza ona danych szczegółowych na temat tego ile punktów dostały kraje z rankingu za konkretne rodzaje źródeł energii odnawialnej.

Wyniki punktacji wg Wskaźnika Atrakcyjności Kraju pod kątem Energii Odnawialnej. Pokazane dla bieżącego rankingu i poprzedniego dla pierwszych 40 krajów. Podział na różne technologie OZE.
Wskaźniki Atrakcyjności Krajów pod kątem Energii Odnawialnej, wyniki szczegółowe według technologii

Stany Zjednoczone

Rządy prezydenta Joe Bidena zapoczątkowały nową politykę energetyczną w Stanach Zjednoczonych. Kraj ten dąży obecnie do eliminacji paliw kopalnych. Dowodem na to jest fakt, że prezydent zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych nawet o 52% do 2030 roku (w odniesieniu do poziomów z 2005 roku). Co więcej, w minionym roku w kraju zainstalowano 19 GW mocy w elektrowniach słonecznych (wzrost roczny o 43%) i 2,2 GW mocy w systemach magazynowania energii. Oprócz tego, w USA szybko rozwija się energetyka morska, czego przykładem są plany dla stanu Oregon. Prawdopodobnie do 2030 roku powstaną tam elektrownie wiatrowe pływające o mocy 3 GW.

Wielka Brytania

W lutym na terytorium The Crown Estate uzyskano zgodę do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych obejmujących 8 GW nowych mocy. Instalacje będą budowane w ramach 6 projektów. Oprócz tego, rząd Wielkiej Brytanii wspiera rozwój największego projektu akumulatorowego magazynu energii. Rząd zobowiązał się do dofinansowania innowacyjnych zielonych technologii w wysokości 92 milionów funtów.

Australia

Ten kraj zajmuje szóste miejsce w najnowszej wersji rankingu bazującego na wynikach Indeksu Atrakcyjności Kraju pod kątem Energii Odnawialnej. Oznacza to spadek Australii o trzy pozycje w porównaniu do sytuacji w rankingu sprzed dwóch lat.

Australijski Minister ds. Energii i Redukcji Emisji opublikował dyskusyjny dokument, w którym pokazał nacisk rządu na pojazdy hybrydowe. Jednocześnie wyklucza on wsparcie państwa dla wprowadzenia pojazdów elektrycznych. Potencjalnie wpłynie to negatywnie na przyszły popyt na energię odnawialną.

Hiszpania

Sytuacja Hiszpanii według rankingu nie zmieniła się w ostatnich latach. Kraj niezmiennie zajmuje 10 miejsce. W styczniu 2021 roku druga hiszpańska aukcja OZE przyznała 2 GW mocy słonecznej i 1 GW mocy wiatrowej. Wówczas 32 firmy odniosły sukces (spośród 84 uczestników o łącznej mocy projektów 9,7 GW). Jednak bardzo niskie ceny mogą mieć znaczący wpływ na realizację przyszłych projektów.

Rząd Hiszpanii uważa, że średnie ceny 24,47 EUR (29,44 USD)/MWh w przypadku fotowoltaiki i 25,31 EUR (30,45 USD)/MWh w przypadku energii wiatrowej były o 43% niższe niż obecne szacunki dotyczące cen długoterminowych.

Egipt

Egipt w ostatnich latach stał się bardziej atrakcyjny pod względem OZE. Tak wynika w rankingu bazującego na wynikach Indeksu Atrakcyjności Kraju pod kątem Energii Odnawialnej. Egipt przeskoczył o 6 pozycji do przodu i w tym momencie znajduje się na 20 miejscu w rankingu.

Ponadto władze Egiptu ogłosiły, że zamierzają zwiększyć dostawy energii ze źródeł odnawialnych do 42%. Cel prawdopodobnie zostanie osiągnięty do 2035 roku. Wśród wszystkich OZE fotowoltaika ma stanowić 25%, energia z lądowych elektrowni wiatrowych 14% a energia wodna 2%. Zgodnie z tworzonymi planami większość nowej mocy będzie pochodziła od prywatnych realizatorów.

Polska

Nasz kraj w przywoływanym rankingu zajmuje 22 miejsce. Podobnie jak Egipt, Polska również zwiększyła swoją atrakcyjność przeskakując o 6 pozycji względem wyniku z poprzedniego rankingu.

W 2020 roku w Polsce w ramach aukcji kontraktów różnicowych rząd zgodził się na projekty dotyczące 1,7 GW mocy w elektrowniach słonecznych i wiatrowych na lądzie. Realizacją projektów miało zajmować się 96 podmiotów. To kontynuacja projektu przyznanego w 2019 roku (o mocy 2,2 GW).

Polska również przyjęła ustawę promującą morską energetykę wiatrową. Ma to na celu rozwinięcie 5,9 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku w ramach mechanizmu kontraktów różnic kursowych. Natomiast do 2040 roku oczekuje się rozwoju projektów o mocy prawie 11 GW. Ich realizację mają umożliwić dalsze konkurencyjne aukcje, odzwierciedlające inwestycje o wartości 35 mld USD.

Belgia

Belgia jest przykładem kraju, którego atrakcyjność pod kątem OZE zmniejszyła się na tle innych państw. Obecnie kraj zajmuje 30 pozycję w rankingu, mimo, że dwa lata wcześniej był na 24 miejscu. Niewątpliwie miały na to wpływ decyzje polityczne i finansowe rządu.

Odkąd rząd belgijski zmienił system wsparcia farm wiatrowych, w regionie Flandrii instalacje mierzą się ze zmniejszonymi wypłatami dotacji. Celem zmiany jest zmniejszenie obciążenia państwowego finansowania w ramach przygotowań do planowanego na 2024 rok wycofywania dotacji na OZE.

Węgry

Dwa lata temu Węgry nie zmieściły się na liście 40 najbardziej atrakcyjnych krajów pod kątem OZE. Jednak dzięki konsekwentnie realizowanej polityce, udało się im zająć 38 miejsce na liście w bieżącym roku.

W 2020 roku kraj ten osiągnął 14% produkcji energii z odnawialnych źródeł. Węgry kontynuują rozwój fotowoltaiki. Wyrazem tego jest fakt, że ostatnia państwowa aukcja dotycząca fotowoltaiki była znacznie nadsubskrybowana. W rezultacie doprowadziło to do zakontraktowania 390 GWh na rok produkcji.

Kenia

Aktualnie listę 40 najbardziej atrakcyjnych krajów pod kątem inwestycji w OZE zamyka Kenia. Kenia awansowała z miejsca poza listą (43) w poprzednim rankingu na miejsce 40 w 2021 roku.

Kenia zamierza dodać do krajowej sieci co najmniej 80 MW mocy energii słonecznej. Niedawno kilka projektów na skalę użytkową otrzymało zgodę państwa. Z raportu wynika również, że władze kraju planują zwiększyć wdrożenie dachowych paneli słonecznych w całej Kenii. Poza tym rząd planuje zwiększyć rozmieszczenie paneli słonecznych na dachach w Kenii.

Źródła:

https://www.ey.com/en_uk/recai

EY, “RECAI. Is finance the biggest hurdle in the race to net zero?”, 05.2021, https://assets.ey.com/content/dam/ey-sites/ey-com/en_gl/topics/power-and-utilities/power-and-utilities-pdf/ey-recai-57th-edition-may-2021-full-report.pdf

https://assets.ey.com/content/dam/ey-sites/ey-com/en_gl/topics/power-and-utilities/power-and-utilities-pdf/ey-recai-57-top-40-ladder.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE