Właściciel IKEA inwestuje w morską energetykę wiatrową

Ingka Group, właściciel giganta meblarskiego IKEA, podpisał umowę zakupu prawie połowy udziałów w trzech fińskich projektach o łącznej mocy 6 GW.

Grupa nabyła 49% udziałów w projektach Halla, Laine i Tyrsky realizowanych w Zatoce Botnickiej. Są to najbardziej zaawansowane projekty na wodach fińskich. Wykonawcą inwestycji jest skandynawski potentat – OX2.

Elektrownie mają zostać uruchomione do 2030 roku. Mogą one dostarczać nawet 29 TWh energii elektrycznej, czyli jedną trzecią zużycia energii w Finlandii w ubiegłym roku. Za udziały zapłacono 30 mln euro, a koszty wdrożenia projektów mają być dzielone między Ingka Group i OX2.

W taki sposób spółka macierzysta IKEA kontynuuje inwestycje w odnawialne źródła energii. W ubiegłym roku ogłosiła zakup udziałów w szwedzkich projektach morskiej energetyki wiatrowej o mocy 9 GW.

Spółka zamierza zainwestować 6,5 mld euro w odnawialne źródła energii do 2030 roku, a obszar tych działań wykracza poza Skandynawie.

Państwa skandynawskie konsekwentnie rozwijają morską energetykę wiatrową, stawiając na nowoczesne rozwiązania. Dobrym przykładem tego jest norweska farma Hywind Tampen, która składa się z jedenastu pływających turbin o łącznej mocy 8 MW. Jest to największa pływająca farma wiatrowa na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE