Wioska olimpijska pozostawi po sobie systemy OZE

Zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Niebawem, bo już 28 sierpnia w tym samym miejscu rozpoczną się także Igrzyska Paraolimpijskie. Finalizacja rywalizacji w tych zawodach pozwoli przekazać obiekty mieszkańcom dzielnicy, umożliwiając im tym samym osiągnięcie częściowej samowystarczalności energetycznej.

Paryskie Igrzyska Olimpijskie wyjątkowe pod wieloma względami

Zakończona kilka dni temu impreza z pewnością zawiodła ambicje wielu Polaków. Nasi reprezentanci zdobyli tylko 10 medali i zajęli 42 miejsce w klasyfikacji, co jest wynikiem najgorszym od dziesięcioleci. Z drugiej strony przez kilkanaście dni mogliśmy obserwować zmagania zorganizowane wokół wielu historycznych miejsc: Wieży Eiffla, Grand Palais czy Pałacu wersalskiego. Zwraca uwagę także minimalistyczne podejście – rezygnacja z budowy nowej infrastruktury, skupienie rywalizacji w ścisłym centrum (co miało obniżyć ślad węglowy transportu) czy łóżka z tektury. Ekologiczne podejście do projektowania wydarzeń przejawiało się także poprzez uruchomienie aplikacji „Climate Coach”, zrównoważony plan cateringowy oraz ograniczenie użycia klimatyzacji. I chociaż nie wszystkie założenia strategii udało się wdrożyć, bez wątpienia były to najbardziej przyjazne dla środowiska igrzyska w historii. A to przecież nie wszystko.

OZE podczas Olimpiady

Obiekty w wiosce olimpijskiej zostały wyposażone w 15 elektrowni fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi 450 kWp, a suma produkcji pozwala pokryć 20% zapotrzebowania dzielnicy Belvédères, w której się znajdują. Swoje słoneczne źródło energii ma także basen olimpijski (800 kWp). Część instalacji została także wyposażona w magazyny energii i ładowarki pojazdów EV, aby w ten sposób wspierać bezpieczeństwo sieci elektroenergetycznych.

Franck Chauveau, dyrektor EDF ENR ds. rozwoju dużych projektów w regionie Île-de-France stwierdził w wywiadzie dla PV Magazine: Dzięki tej innowacji pokazujemy, że połączenie mobilności elektrycznej i fotowoltaiki umożliwia poradzenie sobie ze szczytami zużycia na dużą skalę”. Co istotne obiekty olimpijskie zostaną niebawem przeznaczone do użytków mieszkańców, dzięki czemu paryska dzielnica Belvédères zyska na dłużej infrastrukturę praktycznie samowystarczalną energetycznie.

Źródło: https://www.pv-magazine.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE