Wietnam potęgą zielonej energii w Azji?

„Wietnam pokazał światu, że może przyspieszyć rozwiązania w zakresie czystej energii” – czytamy na stronie internetowej Techwire Asia.

Niniejszy tekst bazuje na artykule, który opublikowano na stronie Techwire Asia “Vietnam is Asia’s next green energy powerhouse. Here’s why.”, czyli: „Wietnam jest kolejną potęgą zielonej energii w Azji. Oto dlaczego”. Z przedstawionej treści wynika, że kraj ten może się pochwalić najwyższą zainstalowaną mocą energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej.

Wietnam przyspiesza z zieloną energią

Według strony internetowej Techwire Asia, Wietnam zdaje sobie sprawę z tego, że przejście na zieloną energię nigdy nie było tak pilne jak teraz. Autor rozpoczyna artykuł od stwierdzenia na temat zaangażowania rządu wietnamskiego w zwiększenie dostaw energii i silnego popytu publicznego na poprawę jakości powietrza.

Jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej, kraj ten wykazał się powagą w dążeniu do przejścia na zieloną energię, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie energii słonecznej.

Techwire Asia

Niewątpliwie, zaangażowanie rządu było ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi kraju:

Dobrze zaprojektowane i wykonane regulacje i polityki wspierające, takie jak taryfy gwarantowane, zachęty podatkowe i zrzeczenie się dzierżawy gruntów, są również uważane w kraju za podstawowe czynniki napędzające wzrost energii odnawialnej, zwłaszcza słonecznej.

Techwire Asia

Największa moc zainstalowanej energii słonecznej

W artykule cytowano raport Banku Światowego. Z dokumentu wynika, że ​​Wietnam może się pochwalić największą zainstalowaną mocą energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej, wytwarzając na koniec 2020 roku 16 500 MW. Oddzielne statystyki Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wykazały, że Wietnam do końca 2020 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce krajów na świecie o największej zainstalowanej mocy energii słonecznej.

Potencjał Wietnamu z zakresie zielonej energii

Biorąc pod uwagę ambitne cele Wietnamu na rok 2050, związane z zieloną energią, należy przyznać, że Wietnam ma potencjał, aby stać się liderem w dziedzinie OZE. Nie tylko na poziomie regionalnym, ale także globalnym.

Według autora artykułu kraj ten posiada do tego wszelkie niezbędne środki. Przede wszystkim chodzi o wymogi związane z fotowoltaiką, ale nie tylko. Istnieje również mocny argument za projektami energetyki wiatrowej. Okazuje się, że Wietnam ma jedne z najlepszych zasobów wiatrowych w Azji Południowo-Wschodniej, o szacowanym potencjale 311 GW.

Ponadto eksperci rynkowi uważają, że jeśli Wietnam utrzyma tempo ekspansji energii odnawialnej z ostatnich dwóch lat, to będzie dalej piął się w rankingu. Potencjalnie może wyprzedzić takie kraje jak Australia i Włochy, w rozwoju energii odnawialnej i innowacyjnych rozwiązaniach energetycznych – czytamy w Techwire Asia.

Autor artykułu powołał się również na stanowisko globalnej firmy konsultingowej. McKinsey opiniuje, że ​​chociaż obecny plan energetyczny Wietnamu jest ambitny, to może stać się jeszcze lepszy. Według tego stwierdzenia ścieżka oparta na odnawialnych źródłach energii może otworzyć wiele możliwości dla kraju, w tym m.in. zaoszczędzić 10% ogólnych kosztów energii i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.

Źródła:

Techwire Asia

National Energy Efficiency Programme

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE