W Warszawie powstaje kolektor burzowy

W Warszawie powstaje Kolektor Wiślany, którego długość wyniesie 9,5 km. Jego zadaniem jest ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatycznych.

Kolektor Wiślany jako część większego projektu

Realizowany projekt jest częścią budowy Centralnego Systemu Zarządzania Siecią Kanalizacji. Budowa kolektora burzowego i inne działania służące modernizacji warszawskiej sieci to reakcja na zmiany klimatyczne objawiające się m.in. nagłymi zmianami pogody i opadami. Takie zjawiska pojawiają się niezwykle często, dlatego miasto powinno być na nie przygotowane.

Budowa Kolektora Wiślanego

Długość kolektora burzowego w Warszawie wyniesie aż 9,5 km. Natomiast jego średnica będzie sięgać do 3,2 metrów. Inwestor informuje, że będzie to najdłuższy w Polsce kanał o tej średnicy wykonany metodą mikrotunelingu, czyli bez wykopów.

Kanał będzie umieszczony pod ziemią prawdopodobnie na głębokości od 6 do 15 metrów. Na trasie obiektu powstanie około 10 komór technologicznych i 70 studni rewizyjnych. Ponadto Kolektor Wiślany będzie połączony z istniejącymi już kolektorami burzowymi lewobrzeżnej części miasta.

Inżynierem kontraktu jest firma Safege, będąca częścią francuskiej grupy kapitałowej Suez. Spółki z grupy Suez zajmują się działalnością w zakresie energetyki, infrastruktury i ochrony środowiska.

Kolektor jako rozwiązanie problemów Warszawy

W niektórych miejscach w wyniku burzy pojawiają się podtopienia, ponieważ kanalizacja burzowa nie jest w stanie jednorazowo przyjąć wody z obfitych opadów.

W Warszawie problem stanowią również awarie oczyszczalni ścieków lub ich nieefektywna praca. Dotychczasowe doświadczenia pozwalają uznać, że bardzo często taka sytuacja wynika z nierównomiernego transportu ścieków do oczyszczalni. Ponadto nadmiar wody po burzy trafia z kanałów od razu do Wisły, powodując zagrożenie dla życia w rzece. Woda z opadów zawiera związki fosforu i azotu. Jeśli jej duża ilość trafi do rzeki, to powoduje jej eutrofizację, czyli przeżyźnienie. W konsekwencji w Wiśle zakwitają glony, spada poziom tlenu i zamiera życie.

W związku z tymi problemami nowy kolektor burzowy ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pracy oczyszczalni dzięki zapewnieniu równomiernej dystrybucji ścieków. Jego celem jest też uszczelnienie układu odbioru ścieków oraz zwiększenie pojemności retencyjnej sieci kanalizacyjnej. Inwestor zapewnia również, że Kolektor Wiślany ograniczy ryzyko rozlewisk i podtopień wywołanych deszczem.

Kolektory to odpowiedź na anomalie pogodowe

Jak widać, niespodziewane i duże ulewy stanowią poważny problem dla każdego większego miasta. Dotyczy to więc nie tylko dla Warszawy. Jednak dodatkowa pojemność kolektora w Warszawie – ok. 50 tys. m3 – może sprawić, że ryzyko takich niepożądanych zdarzeń stanie się mniejsze.

Podsumowując, budowanie kolektorów burzowych to sposób na przystosowanie miast do zachodzących zmian klimatycznych. Naukowcy przekonują, że anomalie pogodowe w przyszłości będą występować jeszcze częściej. Dlatego już dzisiaj miasta powinny wdrożyć rozwiązania zabezpieczające przed skutkami gwałtownych ulew. W świetle tych faktów budowa warszawskiego kolektora burzowego wydaje się być słusznym rozwiązaniem.

Źródła:

https://www.green-news.pl/1979-warszawa-buduje-rekordowy-kolektor-burzowy-ta-inwestycja-zabezpieczy-miasto-przed-skutkami-zmian-klimatu

https://www.safege.pl/nasze-projekty/projekt/inzynier-kontraktu-budowa-kolektora-wislanego-w-warszawie-2019

http://www.woda.edu.pl/artykuly/wodne_problemy_warszawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE